Dokument & lagar (339 träffar)

utskottsdokument 2011/12:2B0A4E

Socialförsäkringsutskottets verksamhet riksmötet 2011/12 DOCPROPERTY Status if DOCPROPERTY UtkastDatumNej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Beredningsområde Socialförsäkringsutskottet bereder ärenden om socialförsäkring med anslutande bidragssystem inklusive ekonomiskt stöd åt barnfamiljer. Utskottet

2012-11-23

Betänkande 2011/12:SfU16

Bostadstillägg till den som får ålderspension, efterlevandepension eller sjuk- och aktivitetsersättning är i dag tidsbestämt. Från den 1 november 2012 ska bostadstillägg i stället som huvudregel beviljas tills vidare. Det ska göra handläggningen enklare och effektivare.

Pensionsmyndigheten ska få bevilja efterlevandepension, efterlevandestöd och efterlevandelivränta utan ansökan av den efterlevande. Myndigheten har nämligen i de flesta fall redan tillgång till de uppgifter som den efterlevande i dag lämnar i sin ansökan.

Barnpension, efterlevandestöd och eventuell barnlivränta betalas ut till barn som inte har fyllt 18 år om den ena eller båda föräldrarna har avlidit. Förmånerna kan under vissa villkor förlängas. Barnet ska då lämna in en blankett som vårdnadshavaren måste underteckna eftersom barnet fortfarande är underårigt. Regeln ändras nu så att barnet självt ska underteckna blanketten.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-09-12 Debatt: 2012-09-19 Beslut: 2012-09-19

Betänkande 2011/12:SfU16 (pdf, 237 kB)

Utskottsmöte 2011/12:40 Onsdag 2012-09-12 kl. 13:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2011/12:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:40 Datum och tid: 2012-09-12 13:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. EU-frågor på migrationsområdet Information Statsrådet Tobias Billström, Justitiedepartementet 3. Enklare och effektivare handläggning av bostadstillägg

2012-09-12 13:00:00

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2011/12:40

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:40 DATUM 2012-09-12 TID 13.0013.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:39. 2 Enklare och effektivare handläggning av bostadstillägg, och vissa andra frågor SfU16 Utskottet fortsatte

2012-09-12

Utskottsmöte 2011/12:39 Torsdag 2012-06-14 kl. 08:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2011/12:39 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:39 Datum och tid: 2012-06-14 08:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. EU-frågor på socialpolitikens område Överläggningar Statssekreterare Anna Pettersson Westerberg, m.fl.Socialdepartementet 3. Övriga aktuella

2012-06-14 08:00:00

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2011/12:39

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:39 DATUM 2012-06-14 TID 8.009.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokollen 2011/12:37 och 2011/12:38. 2 EU-frågor på socialpolitikens område 1. Utskottet överlade med regeringen, statssekreterare

2012-06-14

Utskottsmöte 2011/12:38 Torsdag 2012-06-07 kl. 09:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2011/12:38 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:38 Datum och tid: 2012-06-07 09:00 Plats: Andrakammarsalen Öppet seminarium om arbetsskadeförsäkringen Bilagor Program och deltagarförteckning endast elektroniskt

2012-06-07 09:00:00

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2011/12:38

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:38 DATUM 2012-06-07 TID 9.0012.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Öppet seminarium Utskottet höll ett öppet seminarium om arbetsskadeförsäkringen. Program och deltagarförteckning, se bilaga 2 och 3. Vid protokollet Justeras den 14 juni 2012

2012-06-07

Utskottsmöte 2011/12:37 Torsdag 2012-05-31 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2011/12:37 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:37 Datum och tid: 2012-05-31 10:30 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. EU-frågor på migrationsområdet Överläggning Statsrådet Tobias Billström, Justitiedepartementet 3. Övriga aktuella EU-frågor Information

2012-05-31 10:30:00

Omröstning 2011/12:SfU11p4 Sanktioner mot arbetsgivare m.m.

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 4 Sanktioner mot arbetsgivare m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf205 yrkandena 1-3, 2011/12:Sf308 yrkande 2, 2011/12:Sf311 yrkande 22 och 2011/12:A335 yrkande 20. Datum: 2012-05-31 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU11p2 Efterkontroll m.m.

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 2 Efterkontroll m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf243 yrkandena 4 och 6, 2011/12:Sf308 yrkande 1 och 2011/12:A335 yrkandena 18 och 19. Datum: 2012-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, V Parti Ja Nej Avstående

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU11p3 Övrigt om arbetskraftsinvandring

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 3 Övrigt om arbetskraftsinvandring Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf243 yrkandena 3, 5, 7, 9 och 10, 2011/12:Sf259 yrkandena 1 och 2, 2011/12:Sf272, 2011/12:Sf311 yrkande 5, 2011/12:Sf325 yrkande 1, 2011/12:Sf330 yrkandena 7 och 8 samt 2011/12:Sf333.

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU11p1 Myndighetsprövning

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 1 Myndighetsprövning Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf243 yrkandena 1 och 2 samt 2011/12:Sf311 yrkande 4. Datum: 2012-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, SD, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0

2012-05-31

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2011/12:37

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:37 DATUM 2012-05-31 TID 10.3011.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:36. 2 EU-fråga på migrationsområdet Utskottet överlade med statsrådet Tobias Billström om genomförandet av en

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU12p4 Identitetskrav m.m.

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 4 Identitetskrav m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf204 av Christina Höj Larsen m.fl. V yrkandena 1-3, 2011/12:Sf241 av Christina Höj Larsen m.fl. V yrkande 40, 2011/12:Sf287 av Lars Johansson och Ann-Christin Ahlberg båda S2011/12:Sf303 av Sara

2012-05-30

Omröstning 2011/12:SfU12p3 Försörjningskrav

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 3 Försörjningskrav Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf241 yrkande 19, 2011/12:Sf311 yrkande 17 och 2011/12:Sf352 yrkandena 2, 3 och 5. Datum: 2012-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2012-05-30

Omröstning 2011/12:SfU12p2 Uppskjuten invandringsprövning

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 2 Uppskjuten invandringsprövning Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf201, 2011/12:Sf226, 2011/12:Sf273 yrkandena 2 och 3, 2011/12:Sf279 och 2011/12:Sf345. Datum: 2012-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 SD Parti Ja

2012-05-30

Omröstning 2011/12:SfU12p1 Anhöriginvandring

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 1 Anhöriginvandring Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf229, 2011/12:Sf241 yrkandena 20 och 21 samt 2011/12:Sf352 yrkandena 1, 4, 6 och 7. Datum: 2012-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående

2012-05-30

Utskottsmöte 2011/12:36 Torsdag 2012-05-24 kl. 10:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2011/12:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:36 Datum och tid: 2012-05-24 10:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Information om krav på intyg om barns frånvaro VAB-intyg Statssekreterare Karin Johansson, Socialdepartementet 3. Kanslimeddelanden 4. Övriga

2012-05-24 10:00:00

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2011/12:36

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:36 DATUM 2012-05-24 TID 10.0010.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:35. 2 Information av Socialdepartementet Statssekreterare Karin Johansson och departementssekreterare Maria Lidström,

2012-05-24