Dokument & lagar (1 918 träffar)

Skriftlig fråga 2016/17:1815 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2016/17:1815 Styrelseuppdrag med F-skattsedel av Maria Malmer Stenergard (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Som styrelseledamot var det från 2009 fram till i juni i år möjligt att fakturera styrelseuppdragets arvode, med en F-skattsedel. I juni innevarande år slog Högsta förvaltningsdomstolen

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-25 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1815 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1793 av Jörgen Warborn (M)

Fråga 2016/17:1793 Styrelsearvoden och dess beskattning av Jörgen Warborn (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Den 20 juni fastställde Högsta förvaltningsdomstolen att styrelsearvoden ska beskattas som inkomst av tjänst. Endast i speciella undantagsfall ska beskattningen ske som inkomst av näringsverksamhet.

Inlämnad: 2017-08-10 Svarsdatum: 2017-08-25 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1793 av Jörgen Warborn (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1918 av Annika Qarlsson (C)

Fråga 2016/17:1918 Nystartsjobb av Annika Qarlsson (C) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Nystartsjobben är en av de arbetsmarknadsåtgärder som forskare lyfter fram som en bra insats och som verkligen ökar förutsättningarna för dem som står långt från arbetsmarknaden att komma i arbete.

Inlämnad: 2017-09-11 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1918 av Annika Qarlsson (C) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1917 av Per Åsling (C)

Fråga 2016/17:1917 Tillväxtanalys av Per Åsling (C) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) I december 2015 frågade jag statsrådet Damberg om utvecklingen av myndigheten Tillväxtanalys och dess lokalisering till Östersund. Statsrådet försäkrade mig då att någon omlokalisering av myndigheten

Inlämnad: 2017-09-11 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1917 av Per Åsling (C) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1916 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2016/17:1916 Situationen i Burma av Lotta Finstorp (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) De religiösa spänningarna mellan muslimer och buddhister i Burma har, i kombination med väpnad konflikt mellan militär och lokal gerilla, resulterat i katastrof. Enligt Förenta nationernas flyktingorgan UNHCR

Inlämnad: 2017-09-08 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1916 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 65 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1915 av Pål Jonson (M)

Fråga 2016/17:1915 Nya uppgifter om bristande IT-säkerhet inom svenska myndigheter av Pål Jonson (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Enligt uppgifter i Svenska Dagbladet den 8 september 2017 har regeringen nyligen mottagit en gemensam rapport från Försvarets radioanstalt och Säkerhetspolisen

Inlämnad: 2017-09-08 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1915 av Pål Jonson (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1914 av Andreas Carlson (KD)

Fråga 2016/17:1914 Försäkringskassans allt hårdare bedömning av LSS-stöd av Andreas Carlson (KD) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Den 8 september läser jag om Niclas, 28 år, i Jönköpings-Posten. Niclas har autism, självskadebeteende, aggressionsutbrott och svårbehandlad epilepsi. Han får mängder med anfall varje

Inlämnad: 2017-09-08 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1914 av Andreas Carlson (KD) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1913 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2016/17:1913 Personval för synskadade av Maria Malmer Stenergard (M) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Att kunna personrösta och att kunna göra det med bibehållen valhemlighet är viktiga demokratiska principer. Naturligtvis ska detta gälla alla röstande, även personer med synnedsättning.

Inlämnad: 2017-09-08 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1913 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1912 av Jessica Rosencrantz (M)

Fråga 2016/17:1912 Bilpooler av Jessica Rosencrantz (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Ett ökat bildelande i Sverige har potential att minska och effektivisera bilresandet. Det är en utveckling som är positiv för både miljön och samhällsplaneringen i stort och som även ligger väl i linje med den ökade delningsekonomi

Inlämnad: 2017-09-08 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1912 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1911 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:1911 Översyn av beredskapslagstiftning av Andreas Norlén (M) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Vi lever i en orolig tid med ökade spänningar i vårt närområde. Tack vare överenskommelser mellan regeringen och flera oppositionspartier, som Moderaterna varit med och drivit fram, ökas resurserna

Inlämnad: 2017-09-08 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1911 av Andreas Norlén (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1910 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:1910 Skjutövningar över Vättern av Andreas Norlén (M) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Vi lever i en orolig tid med ökade spänningar i vårt närområde. Tack vare överenskommelser mellan regeringen och flera oppositionspartier, som Moderaterna varit med och drivit fram, ökas resurserna till

Inlämnad: 2017-09-08 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1910 av Andreas Norlén (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1909 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1909 Hanteringen av asylärenden från Finland av Markus Wiechel (SD) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Olika uppgifter har gjort gällande att irakiska migranter som fått avslag på sin asylansökan i Finland har släppts in i Sverige, helt utan gränskontroll. Vidare lär de nyanlända asylsökarna ha

Inlämnad: 2017-09-07 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1909 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1908 av Isabella Hökmark (M)

Fråga 2016/17:1908 Konsekvensutredning av Reepalus förslag av Isabella Hökmark (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) När Sverige står inför ett omfattande behov av att bygga ut nya förskolor och skolor är det förvånande att regeringen väljer att gå vidare med ett förslag som i praktisk mening hotar

Inlämnad: 2017-09-07 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1908 av Isabella Hökmark (M) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1907 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2016/17:1907 Förtroendet för Dan Eliasson av Sten Bergheden (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Enligt Sveriges Radio har Dan Eliasson våren 2015 brutit mot säkerhetsskyddsförordningen genom att utan regeringens tillstånd ha lämnat ut hemliga okrypterade uppgifter om polisens personal-

Inlämnad: 2017-09-07 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1907 av Sten Bergheden (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1906 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2016/17:1906 Illegal arrestering av Kambodjas oppositionsledare av Kerstin Lundgren (C) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Utvecklingen i Kambodja oroar. Alltmer repressiva åtgärder vidtas mot fria medier och minst ett femtontal radiostationer har stängts ned, men Hun Sen-regimen slår även mot opposition

Inlämnad: 2017-09-07 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1906 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1905 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2016/17:1905 Rätten till personlig assistans av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Rätten till personlig assistans ger svårt funktionshindrade möjlighet att anställa sin egen assistent eller anlita kommunen eller andra företag för att utföra denna tjänst. Insatser som personlig

Inlämnad: 2017-09-07 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1905 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1904 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2016/17:1904 Regeringens agerande rörande Findus i Bjuv av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) I augusti 2017 ställde jag en skriftlig fråga till statsrådet Sven-Erik Bucht rörande hur han, som regeringens sändebud, agerat gällande regeringens hantering

Inlämnad: 2017-09-07 Svarsdatum: 2017-09-22 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1904 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1903 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2016/17:1903 Säkerhetsskyddsförordningen av Sten Bergheden (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Enligt Sveriges Radio har Dan Eliasson våren 2015 brutit mot säkerhetsskyddsförordningen genom att utan regeringens tillstånd ha lämnat ut hemliga okrypterade uppgifter om polisens personal-

Inlämnad: 2017-09-07 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1903 av Sten Bergheden (M) (pdf, 68 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1902 av Isabella Hökmark (M)

Fråga 2016/17:1902 Nedläggningshot för fristående skolor av Isabella Hökmark (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Sveriges Kommuner och Landsting beräknar att utbyggnadsbehovet de kommande fem åren kommer att vara ca 600 förskolor och ca 350 skolor. Även Skanska pekar på behovet i en rapport, där

Inlämnad: 2017-09-07 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1902 av Isabella Hökmark (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1901 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1901 Fortsatta gränskontroller av Markus Wiechel (SD) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Enligt Nyhetsbyrån Direkt sa EU:s migrationskommissionär Dimitris Avramopoulos vid en presskonferens att EU-kommissionen inte kommer att acceptera en förlängning av Sveriges gränskontroller.

Inlämnad: 2017-09-07 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1901 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 75 kB)