Dokument & lagar (261 758 träffar)

Motion 2018/19:3091 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3091 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skrivelse 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 20172018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

2019-04-26

Motion 2018/19:3091 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 93 kB) Motion 2018/19:3091 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 101 kB)

Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L)

Motion till riksdagen 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. C, L med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en oberoende utvärdering av Sveriges medlemskap i säkerhetsrådet och tillkännager

2019-04-26

Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L) (pdf, 91 kB)

Motion 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kritiken mot Sveriges kampanj till FN:s säkerhetsråd och tillkännager detta för regeringen.

2019-04-26

Motion 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 92 kB) Motion 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 108 kB)

Motion 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av regeringens skrivelse 2018/19:110 Riksrevisionens rapport om Skolverkets och Skolinspektionens arbete mot otillåten spridning av nationella prov Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att digitalisera

2019-04-26

Motion 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:586 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Fråga 2018/19:586 Kompetens för utryckningsförare av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Mikael Damberg S Jag har vid ett antal verksamhetsbesök inom vår blåljusverksamhet lyssnat på de utmaningar som förekommer. En fråga som är genomgående inom berörda verksamheter är behovet av en nationell likriktad utbildning

Inlämnad: 2019-04-25 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:586 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:585 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2018/19:585 Andrahandsbiljetter av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Varje år arrangeras många event runt om i landet. Det handlar bland annat om konserter, sportevenemang, festivaler och teater. Det kan vara högt tryck på de populära tillställningarna, och man får oftast vara ute i god tid

Inlämnad: 2019-04-25 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:585 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:584 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2018/19:584 Pråmtrafik som ett femte trafikslag av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Från 2014 har Sverige haft möjlighet att nyttja inre vattenvägar. Då Sveriges inre vattenvägar inte korsar någon annan nation har Sverige möjlighet att anpassa regelverket efter de förutsättningar som passar

Inlämnad: 2019-04-25 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:584 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:583 av Bengt Eliasson (L)

Fråga 2018/19:583 Rutiner för handläggning av bilstöd av Bengt Eliasson L till Socialminister Lena Hallengren S Sedan den nya lagen om bilstöd infördes i januari 2017 får den som ansöker om nytt stöd vänta betydligt längre på besked än tidigare. Det finns flera exempel på personer som har fått vänta i ett år eller mer

Inlämnad: 2019-04-25 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:583 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:582 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2018/19:582 Information om rökfria utomhusmiljöer av Barbro Westerholm L till Socialminister Lena Hallengren S Den 1 juli 2019 ska det bli rökfritt på uteserveringar och andra allmänna platser utomhus genom den tobakslag riksdagen antog i december 2018 2018:2088En viktig faktor för lyckat genomförande är att allmänheten

Inlämnad: 2019-04-25 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:582 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:581 av Jörgen Berglund (M)

Fråga 2018/19:581 Pensionärer hos Kronofogden av Jörgen Berglund M till Finansminister Magdalena Andersson S Antalet skuldsatta pensionärer har ökat kraftigt sedan 2010. Vid det senaste årsskiftet hade drygt 40 000 pensionärer skulder hos Kronofogden. Tillsammans var de skyldiga 18 miljarder kronor. Många pensionärer

Inlämnad: 2019-04-25 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:581 av Jörgen Berglund (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:580 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2018/19:580 Sveriges miljö- och klimatmål av Anders Åkesson C till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Luftföroreningar och skadliga utsläpp från trafiken är ett hot mot människors hälsa och mot miljön. Årligen leder föroreningar från vägtrafiken till tusentals dödsfall i Europa, och Sverige är inte skonat

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:580 av Anders Åkesson (C) (pdf, 91 kB)

Motion 2018/19:3087 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3087 av Mats Green m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:107 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som gäller 12 kap. 65 c jordabalken. Motivering Vi har idag en till stora delar dysfunktionell bostadsmarknad, där många


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:3087 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3087 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Motion 2018/19:3086 av Mats Green m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3086 av Mats Green m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:108 Fler tillval för hyresgäster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i 5 hyresförhandlingslagen 1978:304 vad gäller en skyldighet att förhandla överenskomna tillval och frånval med hyresgästorganisationen.


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:3086 av Mats Green m.fl. (M, KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3086 av Mats Green m.fl. (M, KD) (pdf, 82 kB)

Motion 2018/19:3084 av Roger Hedlund m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3084 av Roger Hedlund m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:107 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett undantag från kravet om ett års boendetid för bytesrätt av hyreskontrakt och tillkännager


Utskottsberedning: -CU

Motion 2018/19:3084 av Roger Hedlund m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3084 av Roger Hedlund m.fl. (SD) (pdf, 92 kB)

Motion 2018/19:3083 av Larry Söder m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3083 av Larry Söder m.fl. KD med anledning av prop. 2018/19:107 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att göra det straffbart att betala särskild ersättning för att hyra en bostadslägenhet eller för att förvärva hyresrätten


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:3083 av Larry Söder m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3083 av Larry Söder m.fl. (KD) (pdf, 94 kB)

Motion 2018/19:3082 av Gulan Avci m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:3082 av Gulan Avci m.fl. L med anledning av skr. 2018/19:97 Riksrevisionens rapport om jämställdhetsintegrering av integrationspolitiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om integration som jämställdhetspolitiskt delmål för att stärka jämställdhetsintegreringen


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:3082 av Gulan Avci m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3082 av Gulan Avci m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

Motion 2018/19:3085 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3085 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av proposition 2018/19:99 Vårändringsbudget för 2019. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen 1994:1776 om skatt på energi avsnitt 2.1, 5.6 och 5.7 i propositionenRiksdagen avslår regeringens

2019-04-25

Motion 2018/19:3085 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 99 kB) Motion 2018/19:3085 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 129 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:579 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:579 Bristande kvalitet på landets lärarutbildningar av Roger Haddad L till Statsrådet Matilda Ernkrans S Universitetskanslersämbetet har nyligen presenterat sin utvärdering av lärarutbildningen, med undantag för ämneslärarutbildningen. Det är en omfattande granskning som ger en bredare bild av lärarutbildningarna,

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2018/19:579 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:578 av Martina Johansson (C)

Fråga 2018/19:578 Initiativ efter utredning av internationella adoptioner av Martina Johansson C till Socialminister Lena Hallengren S Under 70- och 80-talen adopterades många barn till Sverige från andra länder. För några år sedan kom det fram att alla adoptioner inte skett på ett korrekt sätt. Föräldrarna i de adopterande

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:578 av Martina Johansson (C) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:577 av Martina Johansson (C)

Fråga 2018/19:577 Internationella adoptioner av Martina Johansson C till Socialminister Lena Hallengren S Under 70- och 80-talen adopterades många barn till Sverige från andra länder. För några år sedan kom kunskapen fram att alla adoptioner inte skett på ett korrekt sätt. Föräldrarna i de adopterande länderna var inte

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:577 av Martina Johansson (C) (pdf, 75 kB)