Dokument & lagar (65 514 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:478 av Cecilia Widegren (M)

Fråga 2017/18:478 Nya dödliga droger av Cecilia Widegren (M) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Den 8 april 2015 röstade riksdagen med röstsiffrorna 168 mot 144 för att uppmana regeringen att agera för en så kallad familjeklassning av narkotika. Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet reserverade

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:478 av Cecilia Widegren (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:477 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:477 Snöskoterleder av Lars Beckman (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Det finns många snöskoterägare i Sverige, och det är viktigt att det finns skoterleder att köra på. Snöskoterleder borde vara en del av infrastrukturen i Sverige. Det underlättar för snöskoterförarna, och det värnar också

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:477 av Lars Beckman (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:476 av Isabella Hökmark (M)

Fråga 2017/18:476 Svenska Spels framtid på en licensmarknad av Isabella Hökmark (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Arbetet med att ta fram en ny spelpolitik går snart i mål. Efter att ha drivit på om behovet av en ny, licensbaserad spelpolitik ser vi fram emot det förslag som regeringen väntas komma med

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:476 av Isabella Hökmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:475 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:475 Förhör med återvändande IS-krigare av Markus Wiechel (SD) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) År 2014 uppskattade Säpo att runt 300 svenska medborgare hade rest till Irak och Syrien för att ansluta sig till Islamiska statens så kallade kalifat. Nu beräknar man att uppemot

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:475 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:474 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:474 Biståndet till den palestinska myndigheten av Markus Wiechel (SD) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Under veckan har vi fått läsa om de fruktansvärda attackerna som har skett mot synagogor i Göteborg och Malmö. Vi har även fått höra hur en antisemitisk demonstration har ägt rum i Malmö, där

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:474 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2017/18:281 av Emma Wallrup (V)

Interpellation 2017/18:281 Gotland som föregångare i fråga om förnybar energi av Emma Wallrup (V) till Statsrådet Ibrahim Baylan (S) Den 30 mars 2018 kommer Energimyndigheten att presentera en plan för hur Gotland ska bli helt oberoende av elproduktion från omvärlden. Den goda tillgången till förnybar energi

Inlämnad: 2017-12-13 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2017/18:281 av Emma Wallrup (V) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2017/18:280 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2017/18:280 Hantering av dieselfusket av Maria Malmer Stenergard (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Under 2015 avslöjades Volkswagens mycket omfattande utsläppsfusk. Cirka elva miljoner bilar omfattades globalt av fusket, och cirka 220 000 av dessa finns i Sverige. Fusket är oacceptabelt

Inlämnad: 2017-12-13 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:280 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 99 kB)

Interpellation 2017/18:278 av Christian Holm Barenfeld (M)

Interpellation 2017/18:278 Väg- och järnvägsinvesteringar av Christian Holm Barenfeld (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) I Riksrevisionens granskningsrapport Väg- och järnvägsinvesteringar i Sverige – saknas ett EU-perspektiv? riktas kritik mot regeringen, och myndigheten konstaterar att regeringen varit

Inlämnad: 2017-12-12 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:278 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 95 kB)

Interpellation 2017/18:277 av Ali Esbati (V)

Interpellation 2017/18:277 Samhalls utveckling av Ali Esbati (V) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Statligt ägda Samhall har ett tydligt samhällsuppdrag: att utveckla och visa anställningsbarheten hos personer med funktionsnedsättning. Samtidigt är bolaget affärsdrivande, i meningen

Inlämnad: 2017-12-12 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:277 av Ali Esbati (V) (pdf, 90 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:427 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Ju2017/ 09634/POL Justitiedepartementet Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:427 av Tomas Tobé (M) Polisens tillgång till information från datalagring Tomas Tobé har frågat mig vilka slutsatser jag drar av den kritik som Polismyndigheten och Säkerhetspolisen framfört mot förslagen som Utredningen om datalagring

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Tomas Tobé (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:427 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 66 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:426 besvarad av Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

PAGE 2 Dnr U2017/04871/S Utbildningsdepartementet Utbildningsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:426 av Helene Petersson (S) Skolplikt Helene Petersson har frågat mig hur regeringen kan stödja skolledningarna i hanterandet av och ansvaret för skolplikten i de fall eleverna med föräldrarnas

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Helene Petersson i Stockaryd (S)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:426 besvarad av Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) (docx, 41 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:425 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

PAGE 2 Dnr U2017/04870/F Utbildningsdepartementet Ministern för högre utbildning och forskning Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:425 av Betty Malmberg (M) Effekten för ESS Betty Malmberg har frågat mig vilka kommentarer jag har rörande medieuppgifter om effekten för ESS, och vilka åtgärder jag kommer

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Betty Malmberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:425 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) (docx, 39 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:424 besvarad av Statsrådet Heléne Fritzon (S)

PAGE 2 Dnr Ju2017/09621/POL Justitiedepartementet Migrationsministern och biträdande justitieministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:424 av Mikael Eskilandersson (SD) Barnäktenskap Mikael Eskilandersson har frågat mig om jag och regeringen delar utredarens prioriteringsordning, där europeiska

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Mikael Eskilandersson (SD)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:424 besvarad av Statsrådet Heléne Fritzon (S) (docx, 42 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:423 besvarad av Statsrådet Åsa Regnér (S)

PAGE 2 Dnr S2017/07086/FST Socialdepartementet Barn-, äldre- och jämställdhetsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:423 av Bengt Eliasson (L) Villkorade kommunala assistansbeslut Bengt Eliasson har frågat mig hur jag arbetar för att resurser som skulle kunna användas till stöd till personer

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Bengt Eliasson (L)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:423 besvarad av Statsrådet Åsa Regnér (S) (docx, 37 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:422 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Ju2017 / 09633 /POL Justitiedepartementet Justitie- och inrikesministern Svar på fråga 2017/18:422 av Saila Quicklund (M) Polisresurser i Jämtlands län Saila Quicklund har frågat mig hur jag avser att agera för att säkerställa en högre polisnärvaro i landets mest glesbefolkade delar, som Strömsunds

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Saila Quicklund (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:422 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 65 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:421 besvarad av Statsrådet Heléne Fritzon (S)

PAGE 2 Dnr Ju2017/09609/POL Justitiedepartementet Migrationsministern och biträdande justitieministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:421 av Dennis Dioukarev (SD) En human flyktingpolitik Dennis Dioukarev har frågat mig hur jag avser agera i syfte att minska pull-faktorerna och därmed reducera

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Dennis Dioukarev (SD)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:421 besvarad av Statsrådet Heléne Fritzon (S) (docx, 42 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:420 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)

PAGE 2 Utrikesdepartementet Utrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:420 av Dennis Dioukarev (SD) Sveriges ambassad till Jerusalem Dennis Dioukarev har frågat mig hur jag ser på att flytta Sveriges ambassad från Tel Aviv till västra Jerusalem för att markera min uppriktiga neutralitet och

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Dennis Dioukarev (SD)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:420 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S) (docx, 39 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:419 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP)

Svar på fråga 2017/18:419 av Dennis Dioukarev (SD) Unga hushåll på bostadsmarknaden Dennis Dioukarev har frågat mig om vad regeringen gör för att underlätta för unga att ta sig in på bostadsmarknaden? Vi har under en längre tid sett bostadspriserna och hushållens skuldsättning stiga i en hög takt, en utveckling som

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Dennis Dioukarev (SD)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:419 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP) (docx, 92 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:418 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Svar på fråga 2017/18:418 av Kristina Yngwe (C) Jämställdhet i de gröna näringarna Kristina Yngwe har frågat mig hur jag ämnar verka för att de gröna näringarna ska vara en sund, trygg och sjyst för både kvinnor och män att verka i. För att de gröna näringarna, liksom alla näringar, ska kunna vara sunda, trygga och

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Kristina Yngwe (C)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:418 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (docx, 140 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:417 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP)

Fi2017/ 04625 /B Finansdepartementet Finansmarknads- och konsumentministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:417 av Håkan Svenneling (V) Bristen på tillgång till kontanter Håkan Svenneling har frågat mig om vad jag avser göra för att säkerställa att det finns en fungerande kontanthantering i hela

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Håkan Svenneling (V)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:417 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP) (docx, 87 kB)