Dokument & lagar (72 970 träffar)

Interpellation 2017/18:383 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2017/18:383 Arbetsförmedlingen av Lotta Finstorp (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) ”Ineffektiv”, ”långsam”, ”stelbent”… Kritiken är inte nådig i en ny undersökning gjord av Arbetsförmedlingen själva om hur myndigheten uppfattas av arbetslösa, arbetsgivare och av

Inlämnad: 2018-02-16 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:383 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 86 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:753 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

N2018/ 00921/FF Näringsdepartementet Närings- och innovationsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:753 av Cecilia Widegren (M) Förbättrade processer för företagare Cecilia Widegren har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att underlätta administration för att bland annat se till att

Svarsdatum: 2018-02-19 Frågeställare: Cecilia Widegren (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:753 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) (docx, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:805 av Helena Bonnier (M)

Fråga 2017/18:805 Rena vattendrag av Helena Bonnier (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Totalt finns det ungefär 822 000 fritidsbåtar i Sverige. Av dem har 57 000 möjlighet att tömma sitt avfall i land. Det finns 16 000 fritidsbåtar som har möjlighet att behålla avfallet ombord och därefter välja var de vill

Inlämnad: 2018-02-19 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:805 av Helena Bonnier (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:804 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2017/18:804 Behov av utländsk arbetskraft inom andra branscher än it-sektorn av Anette Åkesson (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) I medierna uppmärksammas gång på gång hur anställda och egenföretagare som bor och studerar eller arbetar i Sverige riskerar utvisning. Mest uppmärksamhet väcker it-experter

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:804 av Anette Åkesson (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:803 av Johanna Jönsson (C)

Fråga 2017/18:803 Konsekvenser av domar på migrationsområdet av Johanna Jönsson (C) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Den 13 december 2017 kom Migrationsöverdomstolen med två enormt viktiga avgöranden på arbetskraftsinvandringsområdet, i domarna MIG 2017:14 och MIG 2017:25. De har prövat om en mindre avvikelse

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:803 av Johanna Jönsson (C) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:802 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:802 Utredning av återvändare från IS-territorium av Roger Haddad (L) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Liberalerna presenterade genom undertecknad redan i mars 2017 ett förslag om att alla återvändare från IS direkt ska utredas för brott. Har de inte begått brott kan de avskrivas,

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:802 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:801 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2017/18:801 Åtgärder för att stoppa eller hindra fler avhopp från polisutbildningen av Thomas Finnborg (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Vi har under en längre tid kunnat följa utvecklingen vad gäller antalet poliser och antalet aspiranter till polisutbildningen. Antalet poliser

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:801 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:800 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2017/18:800 Översyn av knivlagen av Thomas Finnborg (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Att svensk polis är hårt ansträngd och står inför stora utmaningar framöver har stått klart under lång tid. Människor i Sverige måste kunna lita på att polisen kommer och ingriper mot pågående

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:800 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:799 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:799 Nästa generaldirektör för Fortifikationsverket av Hans Wallmark (M) till Statsrådet Per Bolund (MP) En ny generaldirektör ska tillsättas för Fortifikationsverket. Detta är en myndighet som på många sätt bistår Försvarsmakten och utgör en viktig funktion. Hösten 2017 annonserades efter en ny

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:799 av Hans Wallmark (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:798 av Mikael Cederbratt (M)

Fråga 2017/18:798 Antalet poliser av de polisanställda av Mikael Cederbratt (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) I sitt svar på min tidigare fråga om hur många poliser regeringen bedömer krävs för att bemöta den eskalerande gängkriminaliteten i landet, förklarade justitieministern att regeringen

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:798 av Mikael Cederbratt (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:797 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:797 Regionala skyddsombud av Lars Beckman (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Den fackliga organisationen LO har för avsikt att försöka påverka valutgången i Sverige genom bland annat egna kampanjer och ekonomiskt stöd till Socialdemokraterna. LO avser att ge ett

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:797 av Lars Beckman (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:795 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2017/18:795 Backaundantaget av Jimmy Ståhl (SD) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Den 1 januari 2013 infördes trängselskatt i Göteborg, en skatt för att minska trafiken. Under 2013 påbörjades även ett arbete med att försöka få till ett undantag för de boende i Backa, då det upplevdes att stationerna

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:795 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:794 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:794 Regeringens exitskatt av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Förslaget från Skatteverket om en så kallad exitskatt innebär att personer boende i Sverige under minst fem av de senaste tio åren måste betala en ny skatt på kapitaltillgångar över 100 000

Inlämnad: 2018-02-15 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:794 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 86 kB)

KU-anmälning 2017/18:35 (1222-2017/18) av ANDERS ÅKESSON (C)

ANDERS ÅKESSON Riksdagsledamot (C) 2018-02-16 Dnr 1222-2017/18 Anmälan mot statsrådet Karolina Skog gällande hennes agerande och uttalanden om statliga bolag och myndigheters representation i branschorganisationen Svenskt Flyg Statsrådet Karolina Skog har uttalat sig om att statligt ägda Swedavia och myndigheten

2018-02-16

KU-anmälning 2017/18:35 (1222-2017/18) av ANDERS ÅKESSON (C) (pdf, 49 kB)

Protokoll 2017/18:74

Riksdagens snabbprotokoll 2017/18:74 Fredagen den 16 februari Kl.  09.00–11.01 Det justerade protokollet beräknas utkomma om tre veckor.  1  Justering av protokoll Protokollet för den 26 januari justerades.  2  Utökning av antalet suppleanter Valberedningen hade, enligt ett till kammaren inkommet

2018-02-16

Protokoll 2017/18:74 (pdf, 281 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:796 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2017/18:796 Ökad antibiotikaresistens av Margareta Cederfelt (M) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Ökad resistens mot antibiotika leder till att det blir svårare att behandla och bota infektioner orsakade av bakterier. Folkhälsomyndigheten förutspår att antalet anmälningspliktiga fall av antibiotikaresistenta

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-03-07 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:796 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:793 av Pål Jonson (M)

Fråga 2017/18:793 Olovlig vistelse av Pål Jonson (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Enligt 20 kap. 1 utlänningslagen ska en utlänning som uppsåtligen eller av oaktsamhet uppehåller sig i Sverige utan föreskrivet tillstånd och utan att utlänningen har ansökt om ett sådant tillstånd eller en förundersökningsledare

Inlämnad: 2018-02-14 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:793 av Pål Jonson (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:791 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2017/18:791 Trafikverkets långa handläggningstider av Anders Åkesson (C) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Trots att det finns utmaningar med digitaliseringen är den någonting fantastiskt som kommer att göra att Sverige blir ett bättre land att leva i – det vill säga om man bor på rätt adress. Den pågående

Inlämnad: 2018-02-15 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:791 av Anders Åkesson (C) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:786 av Christer Nylander (L)

Fråga 2017/18:786 Bättre balans mellan musikplattformar och upphovspersoner av Christer Nylander (L) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Sverige är en musiknation. Några av de främsta musikskaparna i världen kommer från eller har olika kopplingar till Sverige. En grundläggande förutsättning för att vi ska kunna

Inlämnad: 2018-02-15 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:786 av Christer Nylander (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:785 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:785 En självständig utvärderings- och uppföljningsinstans inom totalförsvarets område av Hans Wallmark (M) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Regeringen har gett Statskontoret i uppdrag att granska hur försvaret hanterar sin budget. Till Sveriges Radio säger försvarsministern: ”Man kan ha

Inlämnad: 2018-02-15 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2017/18:785 av Hans Wallmark (M) (pdf, 102 kB)