Dokument & lagar (74 891 träffar)

Utskottsmöte 2016/17:15 Tisdag 2018-01-23 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2016/17:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:15 Datum och tid: 2018-01-23 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Jakt och viltvård (MJU8) Beredning Motioner Föredragande: IÅ 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 25 januari 2018 kl. 08.00 Bilagor Punkt 1:

2018-01-23 11:00:00

Utskottsmöte 2017/18:20 Tisdag 2017-12-19 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2017/18:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:20 Datum och tid: 2017-12-19 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. Snabbare omval (KU18) Justering Prop 2017/18:38 och motioner Föredragande: JD 5. Massmediefrågor (KU31) Beredning

2017-12-19 11:00:00

Utskottsmöte 2017/18:22 Fredag 2017-12-15 kl.

Föredragningslista Finansutskottet 2017/18:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:22 Datum och tid: 2017-12-15 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. Justering av protokoll 3. Statens budget för 2018 (FiU10) Justering Föredragande: CK 4. Fråga om bemyndigande för ordföranden att justera dagens protokoll 5.

2017-12-15

Utskottsmöte 2017/18:21 Torsdag 2017-12-14 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2017/18:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:21 Datum och tid: 2017-12-14 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. Justering av protokoll 3. Statens budget för 2018 (FiU10) Beredning Sammanställning av statens budget för 2018 Föredragande: CK 4. Övrigt 5.

2017-12-14 10:30:00

Utskottsmöte 2017/18:14 Torsdag 2017-12-14 kl. 10:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2017/18:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:14 Datum och tid: 2017-12-14 10:00 Plats: RÖ 4-09 1. Riksrevisionens granskning av Folkbokföringen - ett kvalitetsarbete i uppförsbacke (RiR 2017:23) Information Riksrevisor Ingvar Mattsson, enhetschef Håkan Jönsson och

2017-12-14 10:00:00

Utskottsmöte 2017/18:14 Torsdag 2017-12-14 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2017/18:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:14 Datum och tid: 2017-12-14 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Överläggning med regeringen Överläggning med statssekreterare Emil Högberg, Miljö- och energidepartementet, om ändring av gasmarknadsdirektivet

2017-12-14 10:00:00

Utskottsmöte 2017/18:13 Torsdag 2017-12-14 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2017/18:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:13 Datum och tid: 2017-12-14 10:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Renodling av Polismyndighetens arbetsuppgifter när länsstyrelserna tar över uppgifter på djurområdet (JuU6) Justering Proposition 2016/17:224

2017-12-14 10:00:00

Utskottsmöte 2017/18:16 Torsdag 2017-12-14 kl. 09:30

Föredragningslista Socialutskottet 2017/18:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:16 Datum och tid: 2017-12-14 09:30 Plats: RÖ 4-50 1. Information från Riksdagens utvärderings- och forskningssekretariat (RUFS) Forskningssekreterare Helene Limén presenterar utvärderingsrapporten om samordnad individuell

2017-12-14 09:30:00

Utskottsmöte 2017/18:19 Torsdag 2017-12-14 kl. 09:15

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2017/18:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:19 Datum och tid: 2017-12-14 09:15 Plats: RÖ7-08 1. Justitieombudsmännens ämbetsberättelse (KU11) Information Justitieombudsmännen Beredning Redog. 2017/18:JO1 Föredragande: JFG 2. Anmälningar 3.

2017-12-14 09:15:00

Utskottsmöte 2017/18:17 Torsdag 2017-12-14 kl. 08:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2017/18:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:17 Datum och tid: 2017-12-14 08:30 Plats: RÖ 5-30 1. Vissa handlingar relaterade till kampanjen för Sveriges plats i FN:s säkerhetsråd Information UD:s hantering av vissa allmänna handlingar - Utrikesminister Margot

2017-12-14 08:30:00

Svar på skriftlig fråga 2017/18:416 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

PAGE 2 Dnr Ju2017/09602/POL Justitiedepartementet Justitie- och inrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:416 av Markus Wiechel (SD) Människohandel i Sverige Markus Wiechel har frågat mig om jag anser att regeringen agerat till-räckligt mot fenomenet tiggeri som kan kopplas till kriminella

Svarsdatum: 2017-12-14 Frågeställare: Markus Wiechel (SD)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:416 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 42 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:337 besvarad av Miljöminister Karolina Skog (MP)

PAGE 2 Dnr M2017/02927/Nm Miljö- och energidepartementet Miljöministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:337 av Daniel Bäckström (C) Regeringens inställning till en flexibel rovdjurspolitik Daniel Bäckström har frågat mig hur jag ställer mig till Europarlamentets uppmaning om att medlemsstaterna

Svarsdatum: 2017-12-14 Frågeställare: Daniel Bäckström (C)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:337 besvarad av Miljöminister Karolina Skog (MP) (docx, 41 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:481 av Jörgen Warborn (M)

Fråga 2017/18:481 Generationsskifte i svenska företag av Jörgen Warborn (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Inom kort kommer Sverige att se en stor pensionsavgång, vilket kommer att innebära stora utmaningar för företag och myndigheter när många med lång och gedigen kompetens försvinner och bristen

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:481 av Jörgen Warborn (M) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:480 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2017/18:480 Migrationsverkets skulder till kommunerna av Lars Hjälmered (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) I Göteborg befinner sig i dag, enligt Migrationsverkets statistik, över 1 600 ensamkommande barn och ungdomar, varav drygt hälften bor i så kallade familjehem. I flyktingkrisens spår 2015–2016

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:480 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:479 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:479 Personlig assistans av Lars Beckman (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Möjligheten att få personlig assistans har begränsats efter två vägledande domar i Högsta förvaltningsdomstolen; det visar en analys som Socialstyrelsen har gjort. Domarna har fått direkta konsekvenser för såväl kommuner

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2017/18:479 av Lars Beckman (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:478 av Cecilia Widegren (M)

Fråga 2017/18:478 Nya dödliga droger av Cecilia Widegren (M) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Den 8 april 2015 röstade riksdagen med röstsiffrorna 168 mot 144 för att uppmana regeringen att agera för en så kallad familjeklassning av narkotika. Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet reserverade

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:478 av Cecilia Widegren (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:477 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:477 Snöskoterleder av Lars Beckman (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Det finns många snöskoterägare i Sverige, och det är viktigt att det finns skoterleder att köra på. Snöskoterleder borde vara en del av infrastrukturen i Sverige. Det underlättar för snöskoterförarna, och det värnar också

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:477 av Lars Beckman (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:476 av Isabella Hökmark (M)

Fråga 2017/18:476 Svenska Spels framtid på en licensmarknad av Isabella Hökmark (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Arbetet med att ta fram en ny spelpolitik går snart i mål. Efter att ha drivit på om behovet av en ny, licensbaserad spelpolitik ser vi fram emot det förslag som regeringen väntas komma med

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:476 av Isabella Hökmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:475 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:475 Förhör med återvändande IS-krigare av Markus Wiechel (SD) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) År 2014 uppskattade Säpo att runt 300 svenska medborgare hade rest till Irak och Syrien för att ansluta sig till Islamiska statens så kallade kalifat. Nu beräknar man att uppemot

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:475 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:474 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:474 Biståndet till den palestinska myndigheten av Markus Wiechel (SD) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Under veckan har vi fått läsa om de fruktansvärda attackerna som har skett mot synagogor i Göteborg och Malmö. Vi har även fått höra hur en antisemitisk demonstration har ägt rum i Malmö, där

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:474 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)