Dokument & lagar (32 345 träffar)

Kommittéberättelse UD

Arbetsgrupp med uppgift att kartlägga faktorer som kan hämma utländska investeringar i Sverige Beteckning UD Departement Utrikesdepartementet Senast ändrad 2010-09-07 Status Bokstavskommitté Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: Direktiv för Lokal Sammansättning Ordförande: Pehrsson, Ulf, fr.o.m.

2019-02-20

Skriftlig fråga 2018/19:274 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2018/19:274 Slussväg mellan Trollhättan och Lilla Edet av Camilla Waltersson Grönvall M till Statsrådet Tomas Eneroth S En studie av förutsättningarna för Vänersjöfarten i framtiden har genomförts av Region Värmland, Västra Götalandsregionen, Sjöfartsverket, Göteborgs stad och Trafikverket. Slutsatsen av studien

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:274 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:273 av Ulrika Heindorff (M)

Fråga 2018/19:273 Vård i tid av Ulrika Heindorff M till Socialminister Lena Hallengren S Sedan 2014, när den rödgröna regeringen tog regeringsmakten, har vårdköerna fördubblats. En stor del i detta är att regeringen tog bort den kömiljard som specifikt inriktade sig på att patienter skulle få vård i tid. I Region Skåne

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:273 av Ulrika Heindorff (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:272 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2018/19:272 HPV-virus och vaccination av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S HPV humant papillomvirus är ett mycket vanligt virus som finns i fler än hundra olika varianter. De flesta typer av HPV är ofarliga men kan leda till könssjukdomar, och några typer av viruset kan leda till

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:272 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:271 Införande av lex Knuters av Anders Österberg S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Nyligen läste jag ett reportage i tidningen Elektrikern. Det handlade om den bortgångne medlemmen Karl Knuters. Man kan lätt tro att den här skriftliga frågan handlar om en arbetsrelaterad olycka elektriker har som bekant

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:270 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Fråga 2018/19:270 Effektbalansen av Cecilie Tenfjord Toftby M till Statsrådet Anders Ygeman S Energipolitiken i Sverige har länge präglats av tvära kast och oklara besked. Efter att energiöverenskommelsen beslutades i Sveriges riksdag finns fortfarande en bred oro kring den framtida elförsörjningen i Sverige. Risken för

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:270 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:269 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:269 Proportionella bötesbelopp av Markus Wiechel SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Böter är en summa pengar som en dömd person ska betala som straff för att ha begått ett brott. De vanligaste typerna av böter är penningbot, som är ett fast belopp, och dagsböter, som är proportionella

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:269 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:268 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2018/19:268 Mer idrott i skolan av Saila Quicklund M till Utbildningsminister Anna Ekström S Mer idrott i skolan har debatterats flitigt, och här var alliansen pådrivande för att beslutet om 100 fler timmar idrott och hälsa skulle bli verklighet. I maj 2018 presenterade regeringen till slut en satsning på fler timmar

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:268 av Saila Quicklund (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:267 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:267 Service på landsbygden av Lars Beckman M till Statsrådet Jennie Nilsson S Nyligen kom det ett dråpslag mot dem som bor i Järbo utanför Sandviken. Ortens sista bensinmack meddelar att man lägger ned. Skärpta miljökrav gör att bensinbolaget inte längre anser sig ha råd att ha den kvar, enligt ett inslag

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:267 av Lars Beckman (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:266 av Lotta Olsson (M)

Fråga 2018/19:266 Effekt för svensk industri av Lotta Olsson M till Statsrådet Anders Ygeman S En stor del av de varor vi exporterar från Sverige produceras utanför våra största städer. Det är nämligen inte tjänstesektorn utan fortfarande varor som står för den absolut största delen av den för svensk ekonomi så viktiga

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:266 av Lotta Olsson (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:265 av Johan Pehrson (L)

Fråga 2018/19:265 Den digitala krisledningsförmågan av Johan Pehrson L till Statsrådet Anders Ygeman S De senaste åren har det blivit alltmer tydligt att komplexiteten i de digitala samhällstjänster som levereras av både myndigheter och privata aktörer ökar. Därmed ökar också kraven på god informationssäkerhet och en

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:265 av Johan Pehrson (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:264 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:264 Lärarnas befogenheter av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Den 30 januari inlämnade Liberalerna en interpellation med tre konkreta frågor till regeringen om hur vi ska förhindra att lärare som i enlighet med skollagens bestämmelser vidtar åtgärder för att upprätthålla ordning i klassrummet

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:264 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:263 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2018/19:263 Pumplagen av Rickard Nordin C till Statsrådet Anders Ygeman S Pumplagen hur nu existerat en lång tid och bidrog starkt till ökningen av E85 i Sverige. Sedan dess införande har flera andra lagar och initiativ tillkommit för att stimulera tillgången på förnybara drivmedel. Det har gjorts vissa utvärderingar

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:263 av Rickard Nordin (C) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:262 av Johan Löfstrand (S)

Fråga 2018/19:262 Lagstadgad ursprungsmärkning av kött på restauranger av Johan Löfstrand S till Statsrådet Jennie Nilsson S I Finland ska restauranger från maj i år tydligt ange vilket land det kött som serveras kommer ifrån. Många konsumenter är i dag intresserade av varifrån det kött man äter kommer ifrån. Som konsument

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:262 av Johan Löfstrand (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:261 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:261 Överförskrivning av narkotiska läkemedel av Markus Wiechel SD till Socialminister Lena Hallengren S Siffror från Inspektionen för vård och omsorg visar att anmälningarna mot läkare som skriver ut för mycket narkotiska läkemedel ökar. Under 2014 skedde 88 anmälningar och 2018 hela 186 anmälningar. Samtidigt

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:261 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:260 av ClasGöran Carlsson (S)

Fråga 2018/19:260 Antalet tillgängliga personnummer av ClasGöran Carlsson S till Finansminister Magdalena Andersson S Via medier och personliga kontakter med drabbade har jag blivit uppmärksammad på det dilemma som uppstår när Skatteverket har slut på unika personnummer. Personnumren började ta slut för vissa datum omkring

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:260 av ClasGöran Carlsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:259 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:259 Åtgärder mot flyktingspionage av Markus Wiechel SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige har kommit att bli en fristad för många förföljda regimkritiker. Sedan länge är det känt att detta gäller personer från länder som Ryssland, Iran, Kina, Turkiet och Etiopien. Flyktingspionage

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:259 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:258 av Mikael Strandman (SD)

Fråga 2018/19:258 Historiska samlarvapen av Mikael Strandman SD till Statsrådet Mikael Damberg S I lagrådsremissen Genomförande av 2017 års ändringsdirektiv till EU:s vapendirektiv föreslås att när vapen eller vapendelar förs in till Sverige från en stat utanför Europeiska unionen ska de förses med samma unika märkning

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:258 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 103 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:257 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:257 Säljförbud av CBD av Markus Wiechel SD till Statsrådet Jennie Nilsson S CBD, en av hundratalet så kallade cannabinoider i cannabisplantan, kan ha en rad medicinska egenskaper. Till skillnad från den rusgivande substansen THC orsakar CBD i sig inget rus och används därför som näringstillskott av människor

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:257 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:256 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:256 Hantering av sekretessbelagd information av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S En lokalanställd vid svenska ambassaden i Teheran lämnade enligt uppgifter ut sekretessbelagda uppgifter om ett asylsökande par i Sverige trots att paret fått försäkran av Migrationsverket att asylansökan

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:256 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)