Dokument & lagar (14 447 träffar)

Kommittéberättelse UD

Arbetsgrupp med uppgift att kartlägga faktorer som kan hämma utländska investeringar i Sverige Beteckning UD Departement Utrikesdepartementet Senast ändrad 2010-09-07 Status Bokstavskommitté Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: Direktiv för Lokal Sammansättning Ordförande: Pehrsson, Ulf, fr.o.m.

2019-02-22

Interpellation 2018/19:99 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Interpellation 2018/19:99 Cancervården av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S Av Cancerfondens första delrapport för 2019 Cancervård framgår att de flesta regioner i Sverige inte ens är i närheten av att kunna ge vård i rätt tid till landets cancerpatienter. Rapporten slår än en gång

Inlämnad: 2019-02-21 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:99 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 110 kB)

Interpellation 2018/19:98 av Markus Wiechel (SD)

Interpellation 2018/19:98 Turkiska angrepp mot Manbij och närliggande områden av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Afrinregionen i nordvästra Syrien var de facto självstyrande från 2012 genom lokala och i huvudsak kurdiska invånare. I januari 2014 deklarerades också regionen som autonom, och invånarna

Inlämnad: 2019-02-21 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:98 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 121 kB)

Interpellation 2018/19:97 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2018/19:97 Ändringar i vapenlagstiftningen av Mikael Strandman SD till Statsrådet Mikael Damberg S Vi politiker har ett ansvar gentemot våra väljare att fatta kloka beslut. Att definiera problem i samhället och finna lösningar på dessa. Att inte ägna oss åt skenfäktningar som snarare skapar än löser problem.

Inlämnad: 2019-02-21 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:97 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 119 kB)

Interpellation 2018/19:96 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2018/19:96 Den ekonomiska politikens konsekvenser för boende på landsbygden av Mattias Karlsson i Luleå M till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valet år 2014 lovade Magdalena Andersson, Socialdemokraterna, att inte höja bensinskatten. Det är ju jättedyrt att tanka bensin som det ärlöd motiveringen.

Inlämnad: 2019-02-21 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:96 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 103 kB)

Interpellation 2018/19:95 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2018/19:95 Åtgärder för högre tillväxt av Jan Ericson M till Finansminister Magdalena Andersson S Det är inte bara när det gäller arbetslöshet Sverige tappar mark jämfört med andra länder. Vi hamnar nära botten i EU:s nya konjunkturprognos. Bara Tyskland och Italien väntas ha sämre BNP-tillväxt 2019. Det

Inlämnad: 2019-02-21 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:95 av Jan Ericson (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:94 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Interpellation 2018/19:94 Vårdköerna och patienternas rättigheter av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S På en öppen webbserver, helt utan lösenordsskydd, har 2,7 miljoner inspelade samtal till rådgivningsnumret 1177 Vårdguiden påträffats. Det är uppgifter som först publicerats av tidningen

Inlämnad: 2019-02-20 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:94 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:93 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:93 Resultatstyrning av strukturfonderna av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Sverige har investerat stora summor i EU:s budget. Enligt liggande budgetförslag kommer ungefär hälften av EU:s budget 2021 att användas till UO 1 och 2. Syftet med dessa är att skapa ekonomisk tillväxt

Inlämnad: 2019-02-19 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:93 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:92 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:92 Anslutningsbiståndet till Turkiet av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Peter Eriksson MP Turkiet är i dag en instabil och auktoritär stat som inte agerar konstruktivt i konflikten i grannlandet Syrien, fängslar flest journalister i världen, förtrycker den inhemska demokratiska oppositionen och

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2018/19:92 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:91 av David Josefsson (M)

Interpellation 2018/19:91 Butiksstölder av David Josefsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S SVT Nyheter berättade den 9 februari om en ökning av hot, våld och stölder i svenska butiker. Enligt den trygghetsbarometer som Svensk Handel sammanställer kring tryggheten i butiker hade var tredje butik

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-03-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:91 av David Josefsson (M) (pdf, 103 kB)

Interpellation 2018/19:90 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2018/19:90 Östlig förbindelse av Kjell Jansson M till Statsrådet Tomas Eneroth S Stockholm är fortsatt tillväxtmotorn i Sverige och ser till att skattemedel rullar in till staten. Det är sätet för huvudkontor i Norden, och det är en plats vi måste värna om för att inte tappa i konkurrensvillkor med andra

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:90 av Kjell Jansson (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:89 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:89 Bistånd till personer utan rätt att vistas i landet av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Socialminister Lena Hallengren S I dag förekommer det att kommuner i Sverige ger ersättning för mer varaktig försörjning till personer utan rätt att vistas i landet. Detta minskar drivkraften hos den enskilde,

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:89 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:88 av Viktor Wärnick (M)

Interpellation 2018/19:88 Skarven av Viktor Wärnick M till Statsrådet Jennie Nilsson S Skarvens framfart förstör svenskt kust- och skärgårdsliv. Längs kusten i Gävleborgs län har skarven tredubblats på bara två år, enligt uppgifter som redovisas av Sveriges Radio P4 Gävleborg den 21 augusti 2018Den överlägset största

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:88 av Viktor Wärnick (M) (pdf, 84 kB)

Interpellation 2018/19:87 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2018/19:87 Turkiets kränkningar av irakiska Kurdistan av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S Turkisk militär har sedan 1992 regelbundet gått över gränsen till irakiska Kurdistan med trupper och till och med flygbombat irakiskt territorium. Turkiet har kränkt irakiskt territorium och

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:87 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 93 kB)

Interpellation 2018/19:86 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Interpellation 2018/19:86 Genomförandet av EU:s vapendirektiv av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringen har skrivit en lagrådsremiss om implementering av EU:s vapendirektiv. I lagrådsremissen föreslås att Sverige i flera avseenden ska gå längre i regleringen av laglydiga vapenägare än vad direktivet

Inlämnad: 2019-02-18 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:86 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:85 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2018/19:85 Sverige och den internationella feministiska kampen av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S I sin regeringsförklaring sa statsministern att hederskulturen inte har tryckts tillbaka utan alltjämt hotar människors frihet och säkerhet. Att insatserna har varit otillräckliga

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:85 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 116 kB)

Interpellation 2018/19:84 av Roland Utbult (KD)

Interpellation 2018/19:84 Spel och beroende av Roland Utbult KD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sedan den 1 januari i år gäller den nya spellagen. Den nya regleringen bygger på ett licenssystem där alla som agerar på den svenska spelmarknaden ska ha en licens och där aktörer utan licens ska stängas ute. Regleringen

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:84 av Roland Utbult (KD) (pdf, 84 kB)

Interpellation 2018/19:83 av John Weinerhall (M)

Interpellation 2018/19:83 Fri entré på statliga museer av John Weinerhall M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Den rödgröna regeringen införde 2016 fri entré på 18 statliga museer för att få fler besökare till museerna. Detta gjordes med en förhoppning om att nya grupper skulle hitta till museerna och ta

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:83 av John Weinerhall (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2018/19:82 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:82 Parlamentsstöd till Zimbabwe av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Peter Eriksson MP Zimbabwe är en av världens mest korrupta och odemokratiska stater. Efter decennier av auktoritärt styre under Robert Mugabe tog en ny regim makten förra året genom en statskupp. Mugabes tidigare medarbetare Emmerson

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2018/19:82 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:81 av Magdalena Schröder (M)

Interpellation 2018/19:81 Flytten av Sidas huvudkontor av Magdalena Schröder M till Statsrådet Peter Eriksson MP Efter en första konsekvensanalys av flytten för Sidas huvudkontor från Valhallavägen till Botkyrka står det klart att flytten riskerar att bli både långdragen och väldigt dyr. Enligt uppgifter i medierna beräknas

Inlämnad: 2019-02-15 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2018/19:81 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)