Dokument & lagar (179 037 träffar)

Motion 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V) med anledning av proposition 2017/18:41 Ändringar i postlagen 1        Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ges i uppdrag att utreda hur en ökad återreglering av postmarknaden kan

2017-11-24

Motion 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:328 av Cecilia Widegren (M)

Fråga 2017/18:328 Allvarlig kritik mot Kronofogden av Cecilia Widegren (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Justitieombudsmannen riktar allvarlig kritik mot Kronofogden. Bakgrunden är att myndigheten tagit emot en stor mängd klagomål om senfärdig handläggning, men än värre är att personer som har gjort

Inlämnad: 2017-11-23 Svarsdatum: 2017-12-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:328 av Cecilia Widegren (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:327 av Marianne Pettersson (S)

Fråga 2017/18:327 Tillstånd för råttbekämpning av Marianne Pettersson (S) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Från och med den 1 augusti 2014 får privatpersoner och företagare inte köpa råttgift. Alla råttgifter tillhör nu bekämpningsmedel av klass 1 So och finns inte att köpa i handeln. Endast personer

Inlämnad: 2017-11-23 Svarsdatum: 2017-12-06 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:327 av Marianne Pettersson (S) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:326 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:326 Vetenskapliga bedömningar och glyfosat av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Glyfosat är det vanligaste verksamma ämnet i växtskyddsmedel i Sverige och används främst för ogräsbekämpning på jordbruksmark. I Sverige finns i praktiken inga alternativ till glyfosat,

Inlämnad: 2017-11-23 Svarsdatum: 2017-12-06 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:326 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:325 av Anna Wallentheim (S)

Fråga 2017/18:325 Tystiklassen av Anna Wallentheim (S) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Under de senaste två veckorna har metoo-uppropen rört sig från verksamhetsområde till verksamhetsområde, från institution till institution, från yrke till yrke och nästan varje dag har ett nytt upprop startat.

Inlämnad: 2017-11-23 Svarsdatum: 2017-12-06 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:325 av Anna Wallentheim (S) (pdf, 75 kB)

Motion 2017/18:3939 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3939 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) med anledning av prop. 2017/18:44 Sveriges deltagande i det permanenta strukturerade samarbetet inom Europeiska unionen 1        Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:44 Sveriges deltagande i det permanenta strukturerade


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU3

Motion 2017/18:3939 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3939 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) (pdf, 82 kB)

Motion 2017/18:3938 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3938 av Björn Söder m.fl. (SD) med anledning av prop. 2017/18:44 Sveriges deltagande i det permanenta strukturerade samarbetet inom Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i sin helhet. Motivering Vi motsätter oss en militarisering


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU3

Motion 2017/18:3938 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3938 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 65 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:324 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2017/18:324 Bredbandsutbyggnaden av Anders Åkesson (C) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Trafikverkets långa handläggningstider för att förlägga ledning i väg- och banområde har länge varit en stor utmaning för bredbandsbyggande aktörer. En viktig åtgärd för att fler ska få tillgång till bredband är att

Inlämnad: 2017-11-22 Svarsdatum: 2017-12-06 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:324 av Anders Åkesson (C) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:323 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:323 Vargens påverkan på landsbygden av Sten Bergheden (M) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Hösten 2013 beslutade riksdagen om en ny, hållbar rovdjurspolitik, som innebar att Rovdjursförvaltningen ska ta hänsyn till både gynnsam bevarandestatus och socioekonomiska aspekter. Antalet vargar som

Inlämnad: 2017-11-22 Svarsdatum: 2017-12-06 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:323 av Sten Bergheden (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:322 av John Widegren (M)

Fråga 2017/18:322 Regeringens översyn av strandskyddet av John Widegren (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Strandskyddet har trots goda syften varit föremål för omfattande kritik. Markägare upplever sig hindrade att bygga på och använda sin egen mark. Kommuner hindras att tillåta exploatering av områden

Inlämnad: 2017-11-23 Svarsdatum: 2017-12-06 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:322 av John Widegren (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:321 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:321 Placeringen av EMA av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Statsrådet Ann Linde (S) Regeringen har sedan förra året aktivt arbetat för att den europeiska läkemedelsmyndigheten EMA (European Medicines Agency) ska placeras i Sverige och Stockholm. Detta är glädjande. Häromdagen var det dags

Inlämnad: 2017-11-22 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2017/18:321 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:317 av Stina Bergström (MP)

Fråga 2017/18:317 Sveaskogs avverkningar av skyddsvärda skogar av Stina Bergström (MP) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Den senaste tiden har det framkommit oroväckande rapporter om Sveaskogs avverkningar av skyddsvärda skogar. Bland annat har medier i Dalarna de senaste veckorna rapporterat

Inlämnad: 2017-11-22 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:317 av Stina Bergström (MP) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:316 av Sofia Damm (KD)

Fråga 2017/18:316 Vikten av det gränsöverskridande samarbetet inom Öresundsregionen av Sofia Damm (KD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Det står nu klart att den Europeiska läkemedelsmyndigheten (EMA) flyttar till Amsterdam när Storbritannien lämnar Europeiska unionen. Sverige kandiderade med Stockholm

Inlämnad: 2017-11-22 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:316 av Sofia Damm (KD) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:314 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:314 Resenärskriterier av Lars Mejern Larsson (S) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Regeringen har tagit ett allt större ansvar för en hållbar framtid genom stora satsningar på miljön och mot klimatförändringar. Förutom direkta miljö- och klimatsatsningar har kollektivtrafiken varit en viktig del

Inlämnad: 2017-11-22 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:314 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:313 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2017/18:313 Rätten att välja kön på handläggare eller tolk av Boriana Åberg (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Enligt 8 kap. 9 c utlänningsförordningen (2006:97) ska ”utlänningen tillfrågas om han eller hon föredrar en manlig eller kvinnlig utredare respektive tolk” inför den muntliga handläggningen.

Inlämnad: 2017-11-22 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:313 av Boriana Åberg (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:311 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:311 Cannabisbaserat preparat för att lindra smärta av Markus Wiechel (SD) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Läkare har i flera länder visat sig positivt inställda till ett medicinskt användande av cannabis- och hampapreparat. De ser nämligen det faktum att beroendefrekvensen

Inlämnad: 2017-11-22 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:311 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 79 kB)

Motion 2017/18:3937 av Per-Ingvar Johnsson (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3937 av Per-Ingvar Johnsson (C) med anledning av prop. 2017/18:38 Snabbare omval Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att omval ska genomföras med samma förutsättningar som ordinarie val avseende röstlängd, deltagande partier, valsedlar


Utskottsberedning: 2017/18:KU18

Motion 2017/18:3937 av Per-Ingvar Johnsson (C) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:3937 av Per-Ingvar Johnsson (C) (pdf, 64 kB)

Motion 2017/18:3936 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3936 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) med anledning av prop. 2017/18:38 Snabbare omval Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om gemensam valsedel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är ett


Utskottsberedning: 2017/18:KU18

Motion 2017/18:3936 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3936 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (pdf, 63 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:320 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2017/18:320 Praktiknära forskning av Betty Malmberg (M) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Skolforskningsinstitutets verksamhet startade år 2015 efter ett beslut av tidigare alliansregeringen, och nuvarande regeringspartier tillstyrkte beslutet. Nyligen har det blivit känt att Skolforskningsinstitutet

Inlämnad: 2017-11-22 Svarsdatum: 2017-12-01 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:320 av Betty Malmberg (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:319 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2017/18:319 Skolforskningsinstitutets verksamhet av Betty Malmberg (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) I dagarna meddelade Skolforskningsinstitutets direktör att hon har begärt sitt entledigande. Verksamheten vid institutet startade år 2015 efter ett beslut av den tidigare alliansregeringen.

Inlämnad: 2017-11-22 Svarsdatum: 2017-12-01 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:319 av Betty Malmberg (M) (pdf, 69 kB)