Dokument & lagar (242 797 träffar)

Utskottsmöte 2018/19:20190118utskottsmöte1

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2018/19:17 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-01-18 kl. 10.15  Obs ändrad tid Plats: Skandiasalen N3Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Utrikes frågor Utrikesminister Margot Wallström Återrapport från möte i rådet den 10 december 2018 Information och samråd

2019-01-18 10:15:00

Utskottsmöte 2018/19:21 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:21 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Sveriges förenade studentkårer Ordföranden Jacob Adamowicz och vice ordföranden Daniel Lindblom 2. EU-överläggning om vissa frågor rörande det särskilda programmet

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:20 Torsdag 2019-02-07 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:20 Datum och tid: 2019-02-07 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om antagning till lärarutbildning Generaldirektör Karin Röding och avdelningscheferna Susanne Wadsborn Taube och Tuula Kuosmanen, samtliga från Universitets- och

2019-02-07 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:19 Tisdag 2019-02-05 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:19 Datum och tid: 2019-02-05 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om Samordnad plan för artificiell intelligens Statsrådet Anders Ygeman, departementssekreterare Helena Hånell McKelvey, kansliråd Johan Harvard, departementsråd

2019-02-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:18 Torsdag 2019-01-31 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:18 Datum och tid: 2019-01-31 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:17 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2018/19:7 4. Förskola UbU7 Beredning Motioner

2019-01-31 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:17 Torsdag 2019-01-24 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:17 Datum och tid: 2019-01-24 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Specialpedagogiska skolmyndigheten Generaldirektören Fredrik Malmberg, sakkunnige Åsa Karle samt rådgivarna Lena Häägg och Erica Sjöberg. 2. Anmälningar Dnr

2019-01-24 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:16 Måndag 2018-12-17 kl. 11:15

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:16 Datum och tid: 2018-12-17 11:15 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:14 Protokoll 2018/19:15 2. Anmälningar Dnr 1145-2018/19 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Utgiftsområde

2018-12-17 11:15:00

Utskottsmöte 2018/19:15 Onsdag 2018-12-12 kl. 16:30

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:15 Datum och tid: 2018-12-12 16:30 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument 4. Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning UbU1 Fortsatt beredning Prop. 2018/19:1 och motioner

2018-12-12 16:30:00

Utskottsmöte 2018/19:14 Tisdag 2018-12-11 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:14 Datum och tid: 2018-12-11 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Regeringskansliet och berörda myndigheter 2. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:13 3. Anmälningar 4. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument

2018-12-11 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:13 Torsdag 2018-12-06 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:13 Datum och tid: 2018-12-06 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:12 2. Anmälningar Dnr 975-2018/19 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2018/19:5 4. Utgiftsområde 16

2018-12-06 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:12 Torsdag 2018-11-29 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:12 Datum och tid: 2018-11-29 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Centrala studiestödsnämnden Generaldirektören Christina Forsberg, stabschefen Kristina Ericson och avdelningschefen för utbetalningsavdelningen Kristiina Kulluvaara

2018-11-29 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:11 Tisdag 2018-11-27 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:11 Datum och tid: 2018-11-27 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Rymdstyrelsen Generaldirektören Anna Rahtsman, stabschefen Sofia Strand och industri- och GNSS ansvarige Thorwald Larsson 2. Information från Myndigheten för

2018-11-27 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:10 Torsdag 2018-11-22 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:10 Datum och tid: 2018-11-22 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Säkerhetsenheten Sektionschefen Mattias Lindblom och informationssäkerhetsansvarige Lars Hedensjö 2. Information från Riksdagsbiblioteket Bibliotekarien Stefan

2018-11-22 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:9 Tisdag 2018-11-20 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:9 Datum och tid: 2018-11-20 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Universitetskanslerämbetet Generaldirektör Anders Söderholm och avdelningschef för analysavdelningen Annika Pontén 2. Presentation av Riksrevisionens granskningsrapport

2018-11-20 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:8 Torsdag 2018-11-15 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:8 Datum och tid: 2018-11-15 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om Erasmusprogrammet Statsrådet Anna Ekström, enhetschef Johan Lycke, politiskt sakkunnig Jenni Larsson, handläggare Angela Andersson och handläggare Per Rosenblad,

2018-11-15 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:7 Tisdag 2018-11-13 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:7 Datum och tid: 2018-11-13 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om artificiell intelligens för Europa Statsrådet Peter Eriksson, departementsrådet Maria Rosander, departementssekreteraren Helena Hånell McKelvey, departementssekreteraren

2018-11-13 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:6 Torsdag 2018-11-08 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:6 Datum och tid: 2018-11-08 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Skolinspektionen Generaldirektör Helén Ängmo, biträdande generaldirektör Tommy Lagergren och chefsjurist Christina Ridderman Karlsson 2. Justering av protokoll

2018-11-08 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:5 Tisdag 2018-11-06 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:5 Datum och tid: 2018-11-06 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Skolverket Generaldirektör Peter Fredriksson 2. Information från Vetenskapsrådet Generaldirektör Sven Stafström och rådsdirektör Ann Fust 3. Justering av protokoll

2018-11-06 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:4 Torsdag 2018-10-25 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:4 Datum och tid: 2018-10-25 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:03 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Behandling av personuppgifter för forskningsändamål UbU5

2018-10-25 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:3 Torsdag 2018-10-18 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:3 Datum och tid: 2018-10-18 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:2 2. Anmälningar Dnr 149-2018/19 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Delegationer till presidium och ordförande

2018-10-18 10:00:00