Dokument & lagar (36 637 träffar)

Skriftlig fråga 2016/17:1818 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2016/17:1818 Dawit Isaak av Margareta Cederfelt (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Den svenske journalisten Dawit Isaak har nu varit fängslad i Eritrea i 16 år. Detta är naturligtvis inte acceptabelt ur något perspektiv. EU-parlamentet kräver nu att Eritrea ska frige Dawit Isaak och fördömer

Inlämnad: 2017-07-28 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1818 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1817 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2016/17:1817 Nedläggningen av Findus i Bjuv av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) I mars 2016 meddelade Findus att man avsåg att lägga ned sin verksamhet i Bjuv och omlokalisera till Tyskland. Ca 650 arbetstillfällen i Bjuv har sedan dess gått förlorade på grund av nedläggningen.

Inlämnad: 2017-08-14 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1817 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1816 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1816 Danstillstånd av Jenny Petersson (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) I Iran har träningsformen zumba blivit förbjuden. Zumba är en dansklass som är populär världen över. Rätten att dansa och röra sig fritt är inte en självklarhet överallt. I Sverige uppmuntras det till

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1816 av Jenny Petersson (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1815 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2016/17:1815 Styrelseuppdrag med F-skattsedel av Maria Malmer Stenergard (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Som styrelseledamot var det från 2009 fram till i juni i år möjligt att fakturera styrelseuppdragets arvode, med en F-skattsedel. I juni innevarande år slog Högsta förvaltningsdomstolen

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1815 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1814 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M)

Fråga 2016/17:1814 Korruption i Sverige av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Inom en kort period har flertalet rapporter om möjlig korruption och mutbrott uppdagats. Senast skrev medierna om hur polisens representanter haft ett olämpligt tätt samröre med det bolag som vann en upphandling

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1814 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1813 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2016/17:1813 Outredda brott i norra Sverige av Helena Lindahl (C) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Antalet outredda brott i norra Sverige verkar eskalera i rasande takt. Enligt Svenska Dagbladet visar polisens statistik att antalet outredda brott ökar med 1,3 procent i riket. Samma

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1813 av Helena Lindahl (C) (pdf, 67 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1812 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2016/17:1812 Småföretagares finansieringsmöjligheter av Dennis Dioukarev (SD) till Statsrådet Per Bolund (MP) I modern tid har den svenska kreditmarknaden kommit att domineras av de fyra storbankerna, som tillsammans med sina respektive bostadsinstitut står för mer än 80 procent av krediterna i Sverige,

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1812 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1811 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1811 Regeringens reaktion på händelseutvecklingen i Turkiet av Markus Wiechel (SD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Europarådet är en av de få mellanstatliga instanser där svensk officiell kritik mot repressionen i Turkiet sedan det misslyckade kuppförsöket i landet i juli 2015 direkt har

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1811 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1810 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2016/17:1810 Bro över Gullmarn av Fredrik Christensson (C) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Den tidigare infrastrukturministern Anna Johansson besökte under förra året Lysekil och fick en dragning om förslaget om att ersätta nuvarande färjeled med en bro över Gullmarn. En bro skulle stärka stadens attraktivitet

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1810 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1809 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2016/17:1809 Inre utlänningskontroll av Boriana Åberg (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) I samband med demonstrationen på Mynttorget har den högst rimliga frågan väckts om inte polisen borde ha gjort så kallade inre utlänningskontroller i anslutning till demonstrationen. Via

Inlämnad: 2017-08-15 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1809 av Boriana Åberg (M) (pdf, 66 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1808 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2016/17:1808 Gårdsförsäljning av öl och vin av Sten Bergheden (M) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Enligt statistik från Skatteverket har antalet tillstånd för att producera alkoholhaltiga drycker mer än fördubblats sedan 2013. En stor del av ökningen beror på att mikrobryggerier har öppnats runt

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1808 av Sten Bergheden (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1807 av Lars Beckman (M)

Fråga 2016/17:1807 Effekter i Gävleregionen vid försäljning av Metria av Lars Beckman (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Den 20 juni röstade riksdagen ja till att sälja Metria AB och avveckla Swedesurvey enligt regeringens proposition. Efter omfattande analysarbete fann regeringen att

Inlämnad: 2017-08-15 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1807 av Lars Beckman (M) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1806 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2016/17:1806 Möjlighet att arbeta efter 65 års ålder av Sten Bergheden (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Att fler vill arbeta efter pensionsåldern är positivt, och det är viktigt att samhället tar vara på den kompetens som finns hos många äldre. Här i Skaraborg har vi exempelvis

Inlämnad: 2017-08-15 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1806 av Sten Bergheden (M) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1805 av Johan Nissinen (SD)

Fråga 2016/17:1805 Det tilltagande sexuella våldet mot kvinnor i Sverige av Johan Nissinen (SD) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) I ett Sverige där våldshandlingarna och kriminaliteten rent allmänt nu ökar exponentiellt utgör det sexuella våldet mot samt kränkandet och förnedringen av landets

Inlämnad: 2017-08-14 Svarsdatum: 2017-08-29 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1805 av Johan Nissinen (SD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1804 av Cecilia Widegren (M)

Fråga 2016/17:1804 Fusk inom personlig assistans av Cecilia Widegren (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Försäkringskassan, har enligt uppgift från Dagens Nyheter, beslutat om undantag från vissa rutiner för att säkerställa utbetalningar av assistansersättning. Detta undantag har i klartext inneburit att inga

Inlämnad: 2017-08-10 Svarsdatum: 2017-08-29 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1804 av Cecilia Widegren (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1803 av Cecilia Widegren (M)

Fråga 2016/17:1803 Bristande kontroll av utbetalad assistansersättning av Cecilia Widegren (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Försäkringskassan har, enligt uppgift från Svenska Dagbladet, betalat ut nära 4 miljarder kronor i assistansersättning till bolag som misstänks fuska och lura till sig assistansersättning.

Inlämnad: 2017-08-10 Svarsdatum: 2017-08-28 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1803 av Cecilia Widegren (M) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1802 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2016/17:1802 Statlig inkomstskatt av Dennis Dioukarev (SD) till Finansminister Magdalena Andersson (S) De demografiska förändringar som föranletts av migrationspolitiken innebär påfrestningar för en redan belastad sjukvård och rättsväsende. Trots detta och med knappa resurser fullgör sjuksköterskorna, poliserna

Inlämnad: 2017-08-14 Svarsdatum: 2017-08-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1802 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1801 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2016/17:1801 Lantmäteriets långa handläggningstider av Sten Bergheden (M) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) De långa handläggningstiderna på Lantmäteriet är helt oacceptabla. Men vid varje frågetillfälle hänvisar ansvariga statsråd till att man vidtagit åtgärder och att man följer lantmäteriets arbete

Inlämnad: 2017-08-10 Svarsdatum: 2017-08-28 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1801 av Sten Bergheden (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1800 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2016/17:1800 Lång handläggningstid för vapenlicens av Sten Bergheden (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Polismyndigheten har fått stor kritik från landets jägare och skyttar om de långa handläggningstiderna för vapenlicenser och även JO har varit mycket tydligt i sin kritik. En

Inlämnad: 2017-08-10 Svarsdatum: 2017-08-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1800 av Sten Bergheden (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1799 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2016/17:1799 Inrättandet av en viltvårdsmyndighet av Sten Bergheden (M) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) I mars 2015 tog miljö- och jordbruksutskottet ett utskottsinitiativ om att en viltvårdsmyndighet skulle inrättas. Det har nu gått snart två och ett halvt år sedan dess och regeringen har ännu inte

Inlämnad: 2017-08-09 Svarsdatum: 2017-08-28 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1799 av Sten Bergheden (M) (pdf, 67 kB)