Dokument & lagar (313 träffar)

Föredragningslista 2011/12:140

2011/12:140 Torsdagen den 13 september 2012 Kl. 12.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 6 september Avsägelse 2  Anders Åkesson C som suppleant i kulturutskottet Anmälan om kompletteringsval 3  Rickard Nordin C som suppleant i kulturutskottet Meddelande

2012-09-13

Föredragningslista 2011/12:140 (doc, 72 kB) Föredragningslista 2011/12:140 (pdf, 22 kB)

Föredragningslista 2011/12:139

2011/12:139 Torsdagen den 6 september 2012 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 23 augusti Berättelse från Valprövningsnämnden 2  Stellan Bojerud SD som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 4 september 2012 Ansökan om fortsatt ledighet 3  Anders Flanking

2012-09-06

Föredragningslista 2011/12:139 (doc, 87 kB) Föredragningslista 2011/12:139 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2011/12:138

2011/12:138 Torsdagen den 23 augusti 2012 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 16 augusti Berättelse från Valprövningsnämnden 2  Meeri Wasberg S som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 17 augusti 2012 Avsägelse 3  Elisabeth Svantesson M som ledamot

2012-08-23

Föredragningslista 2011/12:138 (doc, 95 kB) Föredragningslista 2011/12:138 (pdf, 29 kB)

Föredragningslista 2011/12:137

2011/12:137 Torsdagen den 16 augusti 2012 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena måndagen den 25 juni och torsdagen den 28 juni 2  Anmälan om interpellationer 3  Anmälan om skriftliga frågor och svar Anmälan om nya ersättare 4  Metin Ataseven M som ersättare för

2012-08-16

Föredragningslista 2011/12:137 (doc, 90 kB) Föredragningslista 2011/12:137 (pdf, 23 kB)

Föredragningslista 2011/12:136

2011/12:136 Torsdagen den 28 juni 2012 Kl. 12.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena tisdagen den 19 och onsdagen den 20 juni Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2  Kajsa Lunderquist M fr.o.m. den 1 juli som ersättare för statsrådet Tobias Billström M Därmed upphör

2012-06-28

Föredragningslista 2011/12:136 (doc, 69 kB) Föredragningslista 2011/12:136 (pdf, 23 kB)

Föredragningslista 2011/12:135

2011/12:135 Måndagen den 25 juni 2012 Kl. 11.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena fredagen den 15 och måndagen den 18 juni Avsägelse 2  Gustav Fridolin MP som suppleant i EU-nämnden Anmälan om kompletteringsval 3  Kew Nordqvist MP som suppleant i EU-nämnden Anmälan

2012-06-25

Föredragningslista 2011/12:135 (doc, 78 kB) Föredragningslista 2011/12:135 (pdf, 23 kB)

Föredragningslista 2011/12:134

2011/12:134 Onsdagen den 20 juni 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Interpellationssvar börjar direkt efter avslutningen Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 14 juni Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2  Gunnar Andrén FP fr.o.m. den

2012-06-20

Föredragningslista 2011/12:134 (doc, 86 kB) Föredragningslista 2011/12:134 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2011/12:133

2011/12:133 Tisdagen den 19 juni 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 15.30 Votering Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet onsdagen den 13 juni Berättelser från Valprövningsnämnden 2  Anette Åkesson M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 september 2012 3 

2012-06-19

Föredragningslista 2011/12:133 (doc, 86 kB) Föredragningslista 2011/12:133 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2011/12:132

2011/12:132 Måndagen den 18 juni 2012 Kl. 11.00 Arbetsplenum Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena måndagen den 11 och tisdagen den 12 juni Fastställande av dag för riksmötets start 2012/2013 2  Tisdagen den 18 september Anmälan om inkomna faktapromemorior om förslag från Europeiska kommissionen,

2012-06-18

Föredragningslista 2011/12:132 (doc, 86 kB) Föredragningslista 2011/12:132 (pdf, 25 kB)

Föredragningslista 2011/12:131

2011/12:131 Fredagen den 15 juni 2012 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 1  2011/12:406 av Gunnar Sandberg S Vindkraftsvinster 2  2011/12:413 av Eva-Lena Jansson S Brister i postutdelning 3  2011/12:423 av Hillevi Larsson S Narkotikarelaterad dödlighet Ärende för hänvisning

2012-06-15

Föredragningslista 2011/12:131 (doc, 68 kB) Föredragningslista 2011/12:131 (pdf, 21 kB)

Föredragningslista 2011/12:130

2011/12:130 Torsdagen den 14 juni 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet fredagen den 8 juni Anmälan om kompletteringsval 2  Lena Sommestad S som suppleant i konstitutionsutskottet fr.o.m. den 1 augusti Anmälan om inkomna faktapromemorior

2012-06-14

Föredragningslista 2011/12:130 (doc, 81 kB) Föredragningslista 2011/12:130 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2011/12:129

2011/12:129 Onsdagen den 13 juni 2012 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering 1  Partiledardebatt Justering av protokoll 2  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 7 juni Avsägelser 3  Margareta Pålsson M som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 september 2012 och som ledamot i utbildningsutskottet

2012-06-13

Föredragningslista 2011/12:129 (doc, 99 kB) Föredragningslista 2011/12:129 (pdf, 26 kB)

Föredragningslista 2011/12:128

2011/12:128 Tisdagen den 12 juni 2012 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet tisdagen den 5 juni Avsägelser 2  L Lena Reyier-Ingman C som ersättare för riksdagsledamot 3  Sven-Olof Sällström SD som ledamot i valberedningen

2012-06-12

Föredragningslista 2011/12:128 (doc, 98 kB) Föredragningslista 2011/12:128 (pdf, 26 kB)

Föredragningslista 2011/12:127

2011/12:127 Måndagen den 11 juni 2012 Kl. 11.00 Arbetsplenum Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet måndagen den 4 juni Avsägelse 2  Kerstin Nilsson S som suppleant i konstitutionsutskottet fr.o.m. den 1 augusti Anmälan om kompletteringsval 3  Sven Britton S som suppleant i socialutskottet fr.o.m.

2012-06-11

Föredragningslista 2011/12:127 (doc, 78 kB) Föredragningslista 2011/12:127 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2011/12:126

2011/12:126 Fredagen den 8 juni 2012 Kl. 12.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet fredagen den 1 juni Anmälan om inkommen faktapromemoria om förslag från Europeiska kommissionen, m.m. Ansvarigt utskott 2  2011/12:FPM149 Meddelande om externa dimensionen av EU:s samordning

2012-06-08

Föredragningslista 2011/12:126 (doc, 69 kB) Föredragningslista 2011/12:126 (pdf, 21 kB)

Föredragningslista 2011/12:125

2011/12:125 Torsdagen den 7 juni 2012 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 31 maj Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2  2011/12:410 av Monica Green S Israels ockupation av Palestina Ärende för hänvisning till utskott

2012-06-07

Föredragningslista 2011/12:125 (doc, 67 kB) Föredragningslista 2011/12:125 (pdf, 22 kB)

Föredragningslista 2011/12:124

2011/12:124 Tisdagen den 5 juni 2012 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet onsdagen den 30 maj Avsägelse 2  Lotta Finstorp M som suppleant i socialutskottet Anmälan om uppteckningar vid EU-nämndens sammanträden 3  2011/12:34

2012-06-05

Föredragningslista 2011/12:124 (doc, 81 kB) Föredragningslista 2011/12:124 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2011/12:123

2011/12:123 Måndagen den 4 juni 2012 Kl. 15.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet tisdagen den 29 maj Meddelande om frågestund Torsdagen den 7 juni kl. 14.00 2  Frågor besvaras av: Statsrådet Gunilla Carlsson M Landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Kultur- och idrottsminister

2012-06-04

Föredragningslista 2011/12:123 (doc, 57 kB) Föredragningslista 2011/12:123 (pdf, 20 kB)

Föredragningslista 2011/12:122

2011/12:122 Fredagen den 1 juni 2012 Kl. 09.00 Interpellationssvar Berättelse från Valprövningsnämnden 1  Lena Sommestad S som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 augusti 2012 Ansökan om ledighet 2  Teres Lindberg S fr.o.m. den 15 juli t.o.m. den 31 december Ersättare Sven Britton S Minskning av antalet suppleanter

2012-06-01

Föredragningslista 2011/12:122 (doc, 71 kB) Föredragningslista 2011/12:122 (pdf, 20 kB)

Föredragningslista 2011/12:121

2011/12:121 Torsdagen den 31 maj 2012 Kl. 12.00 Votering Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Ärenden för avgörande Reservationer Tidigare slutdebatterade Socialförsäkringsutskottets betänkande och utlåtande 1  2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring 8 res. S,SD,V 2  2011/12:SfU15 Vitbok om pensioner

2012-05-31

Föredragningslista 2011/12:121 (doc, 72 kB) Föredragningslista 2011/12:121 (pdf, 20 kB)