Dokument & lagar (910 träffar)

Talarlista 2018/19:20181128

Uppgifterna nedan är preliminära. Talare kan läggas till, talare kan strykas, och ordningen mellan talarna kan ändras. Den slutliga talarlistan publiceras dagen före debattdagen. Onsdagen den 28 november 2018 Kl. 09.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad

2018-11-28

Talarlista 2018/19:20181128 (docx, 35 kB) Talarlista 2018/19:20181128 (pdf, 122 kB)

Talarlista 2018/19:20181122

Torsdagen den 22 november 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 1 Socialutskottets betänkande SoU2 Redovisning av fördelning av medel från Allmänna arvsfonden under budgetåret 2017 0.00 0.00 2 Socialutskottets betänkande SoU5 Bastjänstgöring för läkare 1 Clara Aranda SD 6 2 Karin

2018-11-22

Talarlista 2018/19:20181122 (docx, 33 kB) Talarlista 2018/19:20181122 (pdf, 109 kB)

Talarlista 2018/19:20181121

Onsdagen den 21 november 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 5 Konstitutionsutskottets betänkande KU8 Några frågor om tillämpning av offentlighetsprincipen 0.00 0.00 6 Konstitutionsutskottets betänkande KU9 Ändringar i regleringen av Sametinget och sametingsvalet 1

2018-11-21

Talarlista 2018/19:20181121 (docx, 36 kB) Talarlista 2018/19:20181121 (pdf, 128 kB)

Talarlista 2018/19:20181115

Torsdagen den 15 november 2018 Kl. 13.00 Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande Nr 1 Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande Debattregler Finansminister Magdalena Andersson S inleder debatten med att presentera övergångsregeringens budgetproposition. Detta anförande får ta högst 10

2018-11-15

Talarlista 2018/19:20181115 (docx, 37 kB) Talarlista 2018/19:20181115 (pdf, 107 kB)

Talarlista 2018/19:20181114

Onsdagen den 14 november 2018 Kl. 09.00 Prövning av förslaget till statsminister Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 3 Konstitutionsutskottets betänkande KU2 Ändrade mediegrundlagar vilande grundlagsbeslut, m.m.0.00 0.00 4 Konstitutionsutskottets betänkande KU3 Följdändringar till

2018-11-14

Talarlista 2018/19:20181114 (docx, 41 kB) Talarlista 2018/19:20181114 (pdf, 126 kB)

Talarlista 2018/19:20181107

Onsdagen den 7 november 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 7 Konstitutionsutskottets betänkande KU6 Riksrevisionens ledningsstruktur 0.00 0.00 8 Finansutskottets betänkande FiU8 Extra ändringsbudget för 2018 Stöd till djurägare inom lantbruket som drabbats av torkan

2018-11-07

Talarlista 2018/19:20181107 (docx, 34 kB) Talarlista 2018/19:20181107 (pdf, 125 kB)

Talarlista 2018/19:20181024

Onsdagen den 24 oktober 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 13 Finansutskottets betänkande FiU7 Skyldighet för vissa offentliga funktionärer att anmäla innehav av finansiella instrument 0.00 0.00 14 Justitieutskottets betänkande JuU2 Rättelse i lagen om ändring i rättegångsbalken

2018-10-24

Talarlista 2018/19:20181024 (docx, 33 kB) Talarlista 2018/19:20181024 (pdf, 109 kB)

Talarlista 2018/19:20181018

Torsdagen den 18 oktober 2018 Kl. 12.00 Allmänpolitisk debatt forts.Nr 1 Allmänpolitisk debatt forts.Den allmänpolitiska debatten fortsätter nu på den tredje dagen Debattregler Ledamöter som anmält sig till debatten har rätt till ett anförande om högst fyra minuter. För debatten gäller fri replikrätt. Det innebär

2018-10-18

Talarlista 2018/19:20181018 (docx, 39 kB) Talarlista 2018/19:20181018 (pdf, 100 kB)

Talarlista 2018/19:20181017

Onsdagen den 17 oktober 2018 Kl. 09.00 Allmänpolitisk debatt Nr 1 Allmänpolitisk debatt forts.Den allmänpolitiska debatten pågår från igår tisdagen den 16 oktober med fortsättning idag onsdagen den 17 oktober kl. 09.00 samt torsdagen den 18 oktober kl. 12.00. Debattregler Ledamöter som anmält sig till debatten har

2018-10-17

Talarlista 2018/19:20181017 (docx, 45 kB) Talarlista 2018/19:20181017 (pdf, 114 kB)

Talarlista 2018/19:20181016

Tisdagen den 16 oktober 2018 Kl. 13.00 Val Allmänpolitisk debatt uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr 57 Allmänpolitisk debatt Den allmänpolitiska debatten pågår från tisdagen den 16 oktober ca. kl. 13.00 med fortsättning onsdagen den 17 oktober kl. 09.00 och torsdagen den 18 oktober kl. 12.00. Debattregler

2018-10-16

Talarlista 2018/19:20181016 (docx, 46 kB) Talarlista 2018/19:20181016 (pdf, 120 kB)

Talarlista 2017/18:20180830

Torsdagen den 30 augusti 2018 Kl. 12.00 Aktuell debatt Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Kristdemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om bekämpningen av skogsbränderna. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten Socialdemokraterna företräds av justitie- och inrikesminister

2018-08-30

Talarlista 2017/18:20180830 (docx, 37 kB) Talarlista 2017/18:20180830 (pdf, 108 kB)

Talarlista 2017/18:20180620

Onsdagen den 20 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 20 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken 1 Elisabeth Svantesson M 6 2 Oscar Sjöstedt SD 8 3 Emil Källström C 6 4 Mats Persson L 6 5 Jakob Forssmed

2018-06-20

Talarlista 2017/18:20180620 (docx, 42 kB) Talarlista 2017/18:20180620 (pdf, 128 kB)

Talarlista 2017/18:20180619

Tisdagen den 19 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 52 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU14 Ett entreprenörsansvar för lönefordringar i bygg- och anläggningsbranschen 1 Jessika Roswall M 8 2 Fredrik Christensson C 8

2018-06-19

Talarlista 2017/18:20180619 (docx, 40 kB) Talarlista 2017/18:20180619 (pdf, 123 kB)

Talarlista 2017/18:20180618

Måndagen den 18 juni 2018 Kl. 10.00 Val Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 26 Konstitutionsutskottets betänkande KU20 Granskningsbetänkande Inledning 1 Andreas Norlén M 12 2 Björn von Sydow S 8 3 Jonas Millard SD 8 4 Agneta Börjesson MP 8 5 Per-Ingvar Johnsson C 8 6 Mia Sydow Mölleby V 6

2018-06-18

Talarlista 2017/18:20180618 (docx, 37 kB) Talarlista 2017/18:20180618 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2017/18:20180615

Fredagen den 15 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Näringsutskottets betänkande NU22 Energipolitikens inriktning 1 Sofia Fölster M 8 2 Mattias Bäckström Johansson SD 8 3 Rickard Nordin C 8 4 Birger Lahti V 8 5 Maria Weimer L 8 6 Penilla Gunther KD 8 7 Patrik Engström

2018-06-15

Talarlista 2017/18:20180615 (docx, 39 kB) Talarlista 2017/18:20180615 (pdf, 118 kB)

Talarlista 2017/18:20180614

Torsdagen den 14 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Miljö- och jordbruksutskottets utlåtande MJU25 Otillbörliga handelsmetoder mellan företag i livsmedelskedjan 1 Marianne Pettersson S 4 2 Maria Malmer Stenergard M 4 3 Jens

2018-06-14

Talarlista 2017/18:20180614 (docx, 36 kB) Talarlista 2017/18:20180614 (pdf, 130 kB)

Talarlista 2017/18:20180613

Onsdagen den 13 juni 2018 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler I den första omgången har statsministern och partiledaren för Moderaterna rätt till ett anförande på högst 7 minuter och övriga partiledare har rätt till ett anförande på högst 5 minuter. Anförandena

2018-06-13

Talarlista 2017/18:20180613 (docx, 43 kB) Talarlista 2017/18:20180613 (pdf, 138 kB)

Talarlista 2017/18:20180612

Tisdagen den 12 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Utbildningsutskottets betänkande UbU24 Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfonds verksamhet och årsredovisning 2017 0.00 0.00 20 Utbildningsutskottets betänkande UbU29 Myndighetskapital

2018-06-12

Talarlista 2017/18:20180612 (docx, 41 kB) Talarlista 2017/18:20180612 (pdf, 127 kB)

Talarlista 2017/18:20180611

Måndagen den 11 juni 2018 Kl. 10.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Socialutskottets betänkande SoU20 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap 1 Emma Henriksson KD 8 2 Jenny Petersson M 8 3 Mikael Eskilandersson SD 8 4 Anders W Jonsson C 6 5 Karin Rågsjö V 8 6 Barbro

2018-06-11

Talarlista 2017/18:20180611 (docx, 35 kB) Talarlista 2017/18:20180611 (pdf, 122 kB)

Talarlista 2017/18:20180607

Torsdagen den 7 juni 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum Interpellationssvar 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Kulturutskottets betänkande KrU8 En omreglerad spelmarknad 1 Sara-Lena Bjälkö SD 8 2 Vasiliki Tsouplaki V 8 3 Olof Lavesson M 8 4 Peter Johnsson S 8 5 Agneta Börjesson

2018-06-07

Talarlista 2017/18:20180607 (docx, 34 kB) Talarlista 2017/18:20180607 (pdf, 104 kB)