Dokument & lagar (12 516 träffar)

Utskottsmöte 2016/17:45 Torsdag 2017-08-17 kl. 13:30

Föredragningslista Försvarsutskottet 2016/17:45 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:45 Datum och tid: 2017-08-17 13:30 Plats: RÖ5-32 1. Information om konsekvenserna för totalförsvaret och om eventuella åtgärder med anledning av de uppgifter som framkommit om Transportstyrelsens beslut Statssekreterare

2017-08-17 13:30:00

Utskottsmöte 2016/17:57 Torsdag 2017-08-17 kl. 11:30

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2016/17:57 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:57 Datum och tid: 2017-08-17 11:30 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Granskning av regeringen Bilagor 2. Se särskild föredragningslista

2017-08-17 11:30:00

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1779 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Dnr N2017/05002/KSR Näringsdepartementet Närings- och innovationsministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1779 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) Viktig arbetskraft för utveckling och tillväxt Ann-Charlotte Hammar Johnsson har frågat mig vad jag avser att göra för att skapa förutsättningar för jobb

Svarsdatum: 2017-08-17 Frågeställare: Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1779 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) (docx, 41 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1768 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)

Utrikesdepartementet Utrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1768 av Hans Wallmark (M) Minnesanteckningarna från regeringens säkerhetspolitiska råd Hans Wallmark har frågat statsministern om han har för avsikt att göra de minnesanteckningar som förts i det säkerhetspolitiska rådet mellan mars 2016

Svarsdatum: 2017-08-17 Frågeställare: Hans Wallmark (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1768 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S) (docx, 39 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1763 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)

Utrikesdepartementet Utrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1763 av Hans Wallmark (M) Situationen i Venezuela och fråga 2016/17:1777 av Christian Holm Barenfeld (M) Situationen i Venezuela Christian Holm Barenfeld har frågat mig på vilket sätt regeringen och jag har agerat bilateralt och inom

Svarsdatum: 2017-08-17 Frågeställare: Hans Wallmark (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1763 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S) (docx, 46 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1818 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2016/17:1818 Dawit Isaak av Margareta Cederfelt (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Den svenske journalisten Dawit Isaak har nu varit fängslad i Eritrea i 16 år. Detta är naturligtvis inte acceptabelt ur något perspektiv. EU-parlamentet kräver nu att Eritrea ska frige Dawit Isaak och fördömer

Inlämnad: 2017-07-28 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1818 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1817 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2016/17:1817 Nedläggningen av Findus i Bjuv av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) I mars 2016 meddelade Findus att man avsåg att lägga ned sin verksamhet i Bjuv och omlokalisera till Tyskland. Ca 650 arbetstillfällen i Bjuv har sedan dess gått förlorade på grund av nedläggningen.

Inlämnad: 2017-08-14 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1817 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1816 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1816 Danstillstånd av Jenny Petersson (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) I Iran har träningsformen zumba blivit förbjuden. Zumba är en dansklass som är populär världen över. Rätten att dansa och röra sig fritt är inte en självklarhet överallt. I Sverige uppmuntras det till

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1816 av Jenny Petersson (M) (pdf, 74 kB)

Interpellation 2016/17:595 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2016/17:595 Arvoden i bolagsstyrelser av Hans Rothenberg (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Den 20 juni 2017 slog Högsta förvaltningsdomstolen i en dom fast att styrelsearvode inte får ersättas mot faktura utan ska betalas ut som lön. Skatteverket kommenterade den 29 juni

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:595 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2016/17:594 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2016/17:594 Arbetslösheten i Södermanland av Lotta Finstorp (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) I juli månad presenterades statistik som visar att Södermanland har Sveriges högsta arbetslöshet med hela 10,2 procent. Därefter kommer Gävleborgs län med 10,1 procent.

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-09-14 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:594 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 69 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1778 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S)

Dnr S2017/04391/FS Socialdepartementet Socialministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1778 av Cecilia Widegren (M) Läkemedelslistan Cecilia Widegren har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att en gemensam läkemedelslista med en väl avvägd balans mellan patientsäkerhet och integritet inte

Svarsdatum: 2017-08-16 Frågeställare: Cecilia Widegren (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1778 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S) (docx, 41 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1775 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S)

Dnr S2017/04368/FS Socialdepartementet Socialministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1775 av Betty Malmberg (M) Gårdsförsäljning av öl och vin Betty Malmberg har frågat mig om jag är beredd att låta Östergötlands län inrätta licensierad gårdsförsäljning av öl och vin på försök, för att följa vilka

Svarsdatum: 2017-08-16 Frågeställare: Betty Malmberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1775 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S) (docx, 39 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1774 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S)

Dnr S2017/04364/SF Socialdepartementet Socialministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/2017:1774 av Betty Malmberg (M) Rätt att jobba kvar till 69-årsdagen Betty Malmberg har frågat mig om jag välkomnar utvecklingen om att fler jobbar längre och om jag har för avsikt att förlänga arbetstagares rätt att

Svarsdatum: 2017-08-16 Frågeställare: Betty Malmberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1774 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S) (doc, 55 kB) Svar på skriftlig fråga 2016/17:1774 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S) (docx, 29 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1772 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S)

Dnr S2017/04353/FS Socialdepartementet Socialministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1772 av Cecilia Widegren (M) Ansvarsfördelning inom vården Cecilia Widegren har frågat mig vilka konkreta åtgärder jag avser att vidta för att förtydliga ansvarsrollen och vem som har det övergripande ansvaret för

Svarsdatum: 2017-08-16 Frågeställare: Cecilia Widegren (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1772 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S) (docx, 41 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1815 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2016/17:1815 Styrelseuppdrag med F-skattsedel av Maria Malmer Stenergard (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Som styrelseledamot var det från 2009 fram till i juni i år möjligt att fakturera styrelseuppdragets arvode, med en F-skattsedel. I juni innevarande år slog Högsta förvaltningsdomstolen

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1815 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1814 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M)

Fråga 2016/17:1814 Korruption i Sverige av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Inom en kort period har flertalet rapporter om möjlig korruption och mutbrott uppdagats. Senast skrev medierna om hur polisens representanter haft ett olämpligt tätt samröre med det bolag som vann en upphandling

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1814 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1813 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2016/17:1813 Outredda brott i norra Sverige av Helena Lindahl (C) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Antalet outredda brott i norra Sverige verkar eskalera i rasande takt. Enligt Svenska Dagbladet visar polisens statistik att antalet outredda brott ökar med 1,3 procent i riket. Samma

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1813 av Helena Lindahl (C) (pdf, 67 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1812 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2016/17:1812 Småföretagares finansieringsmöjligheter av Dennis Dioukarev (SD) till Statsrådet Per Bolund (MP) I modern tid har den svenska kreditmarknaden kommit att domineras av de fyra storbankerna, som tillsammans med sina respektive bostadsinstitut står för mer än 80 procent av krediterna i Sverige,

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1812 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1811 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1811 Regeringens reaktion på händelseutvecklingen i Turkiet av Markus Wiechel (SD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Europarådet är en av de få mellanstatliga instanser där svensk officiell kritik mot repressionen i Turkiet sedan det misslyckade kuppförsöket i landet i juli 2015 direkt har

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1811 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1810 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2016/17:1810 Bro över Gullmarn av Fredrik Christensson (C) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Den tidigare infrastrukturministern Anna Johansson besökte under förra året Lysekil och fick en dragning om förslaget om att ersätta nuvarande färjeled med en bro över Gullmarn. En bro skulle stärka stadens attraktivitet

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1810 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 77 kB)