Dokument & lagar (232 träffar)

Betänkande 1993/94:JuU34


Justering: 1994-05-24

Betänkande 1993/94:JuU31


Justering: 1994-05-24 Debatt: 1994-06-07

Betänkande 1993/94:JuU32


Justering: 1994-05-19

Betänkande 1993/94:JuU30


Justering: 1994-05-19

Betänkande 1993/94:JuU29


Justering: 1994-05-19 Debatt: 1994-06-01

Betänkande 1993/94:JuU25


Justering: 1994-05-11 Debatt: 1994-05-18

Motion 1993/94:Ju41 av Inga Berggren och Per Stenmarck (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Ju41 av Inga Berggren och Per Stenmarck (m) med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. (kompletteringsproposition) Regeringen har genom olika förslag väsentligt ökat möjligheterna att bekämpa den ekonomiska brottsligheten. Genom


Utskottsberedning: -1993/94:JuU33
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1993/94:Ju40 av Lars-Erik Lövdén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Ju40 av Lars-Erik Lövdén m.fl. (s) med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. (kompletteringspropositionen) Inledning I kompletteringspropositionens bilaga 2, Justitiedepartementet, föreslår regeringen att anslaget


Utskottsberedning: ---1993/94:JuU33
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Motion 1993/94:Fi31 av Harriet Colliander m.fl. (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi31 av Harriet Colliander m.fl. (nyd) med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. (kompletteringsproposition) Sammanfattning Sverige är i en akut kris, med hög arbetslöshet, statsfinanserna i obalans och en galopperande


Utskottsberedning: ----------------------------------------------1993/94:FiU20 1993/94:JuU33
Riksdagsbeslut (92 yrkanden): , , 46 saknar beslutsinformation

Betänkande 1993/94:JuU28


Justering: 1994-05-03 Debatt: 1994-05-18

Betänkande 1993/94:JuU27


Justering: 1994-05-03

Betänkande 1993/94:JuU24


Justering: 1994-05-03

Betänkande 1993/94:JuU22


Justering: 1994-05-03

Motion 1993/94:Ju39 av Johan Lönnroth m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1993/94:Ju39 av Johan Lönnroth m.fl. (v) med anledning av prop. 1993/94:125 Förslag om ytterligare anslag på tilläggsbudget till statsbudgeten för budgetåret 1993/94, m.m. Regeringen föreslår i propositionen ytterligare anslag till Kriminalvården motsvarande 54 500 000 kr. Vänsterpartiet


Utskottsberedning: -1993/94:JuU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Betänkande 1993/94:JuU26


Justering: 1994-04-19

Betänkande 1993/94:JuU13


Justering: 1994-04-19 Debatt: 1994-05-04

Motion 1993/94:Ju38 av Lars-Erik Lövdén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Ju38 av Lars-Erik Lövdén m.fl. (s) med anledning av prop. 1993/94:200 Upphörande av Bostadsdomstolen m.m. Sammanfattning I propositionen redovisar regeringen sin principiella inställning till specialdomstolar. Det är regeringens uppfattning att flertalet av de måltyper som för närvarande handläggs


Utskottsberedning: -1993/94:JuU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1993/94:Ju37 av Bengt Rosén (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Ju37 av Bengt Rosén (fp) med anledning av prop. 1993/94:200 Upphörande av Bostadsdomstolen m.m. Bakgrund Bostadsdomstolen inrättades den 1 juli 1975 som en central överinstans för ärenden som behandlats av hyresnämnd. Innan domstolen inrättades saknades det i flera betydelsefulla


Utskottsberedning: -1993/94:JuU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1993/94:Ju36 av Lars Werner m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1993/94:Ju36 av Lars Werner m.fl. (v) med anledning av prop. 1993/94:200 Upphörande av Bostadsdomstolen m.m. Regeringen vill avskaffa Bostadsdomstolen och lägga över verksamheten på Svea hovrätt. Regeringen uttalar också att det är önskvärt att alla specialdomstolar avvecklas. Vänsterpartiet


Utskottsberedning: -1993/94:JuU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation