Dokument & lagar (397 träffar)

Framställning / redogörelse 2006/07:RRS12

Redogörelse till riksdagen 2006/07:RRS12 Riksrevisionens styrelses redogörelse angående revisionsberättelsen över Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfonds årsredovisning för 2006 Sammanfattning En av Riksrevisionens uppgifter är att granska årsredovisningen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond. Senast en månad efter

2007-03-19

Framställning / redogörelse 2006/07:RRS12 (doc, 285 kB)

Utskottsmöte 2006/07:13

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2006/07:13 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:13 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 09.00 Ingenjörsvetenskapsakademien IVApresentation av IVA:s verksamhet inom utbildning och forskning Per Storm, Thomas Malmer och Ulla Svantesson 2. Kl.

2007-03-15 09:00:00

Utbildningsutskottets protokoll 2006/07:13

UTBILDNINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:13 DATUM 2007-03-15 TID 09.00-10.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Uppvaktning Ingenjörsvetenskapsakademien IVAPer Storm och Thomas Malmer presenterar IVA:s verksamhet inom utbildning och forskning. 2 Uppvaktning Nationellt centrum för flexibelt lärande

2007-03-15

Betänkande 2006/07:UbU11

Reglerna för hur styrelserna för universitet och högskolor ska utses ändras den 25 april 2007. Syftet är att minska det politiska inflytandet. Regeringen ska till ordförande i en styrelse kunna utse rektor eller någon annan som är anställd vid det lärosäte som uppdraget avser. Den begränsning som finns i högskolelagen om att ordföranden bör vara någon som inte är anställd vid lärosätet tas därför bort. Det ska inte heller längre ska finnas något krav på att regeringen ska utse flertalet av övriga ledamöter i styrelserna.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2007-03-15 Debatt: 2007-03-28 Beslut: 2007-03-28

Betänkande 2006/07:UbU11 (pdf, 222 kB) Webb-tv debatt om förslag: Frihet att välja – ett ökat inflytande för universitet och högskolor när styrelseledamöter utses

Betänkande 2006/07:UbU8

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om grundskolan. Skälet är bland annat att regeringen arbetar med ett förslag till ny skollag. Motionerna handlar bland annat om skolans finansiering, skolans arbetsmiljö, information om elevens utveckling och bedömning av studieresultat, lärarnas disciplinära befogenheter, skolans timplan, undervisning av särskilda ämnen som idrott, hem- och konsumentkunskap, sex och samlevnad, kultur- och musikskolor, feministiskt självförsvar i skolan.

Förslagspunkter: 66 Reservationer: 64
Justering: 2007-02-22 Debatt: 2007-04-11 Beslut: 2007-04-12

Betänkande 2006/07:UbU8 (pdf, 699 kB) Webb-tv debatt om förslag: Grundskolan

Betänkande 2006/07:UbU6

Riksdagen sade nej till motioner från den allmänna motionstiden 2006 om studiestöd. Skälet är att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om en översyn av studiemedelssystemet, en nedläggning av Centrala studiestödsnämnden och en höjning av fribeloppet.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 6
Justering: 2007-03-01 Debatt: 2007-03-21 Beslut: 2007-03-22

Betänkande 2006/07:UbU6 (pdf, 181 kB) Webb-tv debatt om förslag: Studiestöd

Betänkande 2006/07:UbU4

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om högskolan. Skälet är gällande lagar och regler och att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om principer för resursfördelning, ansökningar om universitetsstatus och vetenskapsområden, masterexamen, förstärkningar av vissa lärosäten, nya högskoleutbildningar, högskoleutbildningars innehåll och omfattning, vidareutbildning, komplettering och validering, avgifter för högskolestudier, tillträdesfrågor, högskolans personal, studenters rättigheter samt kårobligatoriet.

Förslagspunkter: 33 Reservationer: 24
Justering: 2007-02-15 Debatt: 2007-03-28 Beslut: 2007-03-28

Betänkande 2006/07:UbU4 (pdf, 362 kB)

Utskottsmöte 2006/07:12

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2006/07:12 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:12 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkanden 2006/07:UbU6 Studiestöd 2006/07:UbU9 Gymnasieskolan 2006/07:UbU10 Vuxenutbildning

2007-03-01 09:00:00

Utbildningsutskottets protokoll 2006/07:12

UTBILDNINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:12 DATUM 2007-03-01 TID 09.00-09.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Protokollsjustering Protokoll nr 2006/07:12 justeras. 2 Justering av förslag till betänkande Utskottet behandlar slutligt motionsyrkanden om studiestöd jfr 5 prot. nr 7Utskottet fattar beslut

2007-03-01

Betänkande 2006/07:UbU7

Riksdagen sade nej till motionsförslag om förskolan med hänvisning till pågående beredning av i första hand en ny skollag och en familjepolitisk reform samt pågående utredningar. Motionerna lämnades in under den allmänna motionstiden 2006.

Förslagspunkter: 15 Reservationer: 12
Justering: 2007-02-22 Debatt: 2007-03-22 Beslut: 2007-03-22

Betänkande 2006/07:UbU7 (pdf, 230 kB)

Utskottsmöte 2006/07:11

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2006/07:11 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:11 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 09.00 SACO:s studentråd angående rapport om studenten i trygghetssverige ordföranden Eva Westerberg, Mia Sand, Stockholms studentkår, Mikaela Staaf, SACO,

2007-02-22 09:00:00

Utbildningsutskottets protokoll 2006/07:11

UTBILDNINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:11 DATUM 2007-02-22 TID 09.00-09.50 10.00-10.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Uppvaktning SACO:s studentråd, ordförande Eva Westerberg, Mia Sand, Stockholms studentkår, Mikaela Staaf, SACO och Susanna Hansson, Uppsala Studentkår presenterar rapport om studenten

2007-02-22

Utskottsmöte 2006/07:10

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2006/07:10 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:10 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 11.00-12.00 Statsrådet Jan Björklund: Aktuella frågor. Information och diskussion. 2. Kl. 12.00-13.00 Statsrådet Lars Leijonborg: Aktuella frågor. Information

2007-02-20 11:00:00

Utbildningsutskottets protokoll 2006/07:10

UTBILDNINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:10 DATUM 2007-02-20 TID 11.00-12.00 12.05-13.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information Statsrådet Jan Björklund och statssekreterare Bertil Östberg informerar om aktuella frågor. 2 Information Statsrådet Lars Leijonborg, Therese Wallqvister och Sara Bringle

2007-02-20

Betänkande 2006/07:UbU5

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om forskning. Skälet är gällande lagar och regler och att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om övergripande och organisatoriska forskningsfrågor, forskarstudier, kommersialisering av forskningsresultat, EU-forskning, Vetenskapsrådet, utbildningsvetenskaplig forskning samt forskning inom vissa övriga områden.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 8
Justering: 2007-02-15 Debatt: 2007-03-28 Beslut: 2007-03-28

Betänkande 2006/07:UbU5 (pdf, 203 kB)

Utskottsmöte 2006/07:9

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2006/07:9 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:9 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 09.00 Riksrevisor Karin Lindell, Charlotta Gustafsson och Veronica Hedlund-Lundgren presenterar Riksrevisionens verksamhet inom utskottets område 2. Justering

2007-02-15 09:00:00

Utbildningsutskottets protokoll 2006/07:9

UTBILDNINGSUTSKOTTET uf0422aa utskottspublicering.dot Lars Brink 2 0 2007-02-14T12:36:00Z 2007-02-22T15:32:00Z 2007-02-22T15:32:00Z 4 670 3552 Sveriges Riksdag 145920 29 8 4214 9.2720 5A3983D7-F034-4020-B9F2-9D45B7A379E1 Protokoll utskottsdokument Utbildningsutskottet 2007-02-15 Protokoll utskottssammanträde

2007-02-15

Motion 2006/07:Ub10 av Mats Pertoft och Max Andersson (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:Ub10 av Mats Pertoft och Max Andersson mp Frihet att välja ett ökat inflytande för universitet och högskolor när styrelseledamöter utses Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2006/07:43. Motivering Regeringen föreslår i proposition 2006/07:43 att rektor skall kunna


Utskottsberedning: 2006/07:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ub10 av Mats Pertoft och Max Andersson (mp) (doc, 39 kB)

Motion 2006/07:Ub8 av Rossana Dinamarca m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2006/07:Ub8 av Rossana Dinamarca m.fl. v Frihet att välja ett ökat inflytande för universitet och högskolor när styrelseledamöter utses Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2006/07:43 Frihet att välja ett ökat inflytande för universitet och högskolor när styrelseledamöter


Utskottsberedning: 2006/07:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ub8 av Rossana Dinamarca m.fl. (v) (doc, 43 kB)

Motion 2006/07:Ub9 av Marie Granlund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ub9 av Marie Granlund m.fl. s Frihet att välja ett ökat inflytande för universitet och högskolor när styrelseledamöter utses Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i högskolelagen 1992:1434Motivering Universitet och högskolor tjänar ett allmänt


Utskottsberedning: 2006/07:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ub9 av Marie Granlund m.fl. (s) (doc, 42 kB)