Dokument & lagar (1 254 träffar)

Utskottsmöte 2018/19:21 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:21 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Sveriges förenade studentkårer Ordföranden Jacob Adamowicz och vice ordföranden Daniel Lindblom 2. EU-överläggning om vissa frågor rörande det särskilda programmet

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:18 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:18 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Jakt och viltvård MJU6 Justering Motioner Föredragande: AS 2. Kemikaliepolitik MJU7 Justering Motioner Föredragande: CN 3. Skyddet av värdefull skog MJU8 Beredning

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:17 Tisdag 2019-02-12 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:17 Datum och tid: 2019-02-12 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Cirkulär ekonomi MJU5 Justering Motioner Föredragande: MM 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 14 februari 2019 kl. 10.00

2019-02-12 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:20 Torsdag 2019-02-07 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:20 Datum och tid: 2019-02-07 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om antagning till lärarutbildning Generaldirektör Karin Röding och avdelningscheferna Susanne Wadsborn Taube och Tuula Kuosmanen, samtliga från Universitets- och

2019-02-07 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:19 Tisdag 2019-02-05 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:19 Datum och tid: 2019-02-05 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om Samordnad plan för artificiell intelligens Statsrådet Anders Ygeman, departementssekreterare Helena Hånell McKelvey, kansliråd Johan Harvard, departementsråd

2019-02-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:16 Tisdag 2019-02-05 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:16 Datum och tid: 2019-02-05 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Information från Miljödepartementet om Naturvårdsverkets investeringsplan Information Miljödepartementet 2. Justering av protokoll 3. Fiskeripolitik MJU3 Justering

2019-02-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:18 Torsdag 2019-01-31 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:18 Datum och tid: 2019-01-31 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:17 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2018/19:7 4. Förskola UbU7 Beredning Motioner

2019-01-31 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:15 Torsdag 2019-01-31 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:15 Datum och tid: 2019-01-31 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Sveriges bokföringsrapport enligt LULUCF-förordningen Överläggning Miljödepartementet 2. Justering av protokoll 3. Mottagande av motionsyrkande Fråga om att ta

2019-01-31 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:14 Tisdag 2019-01-29 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:14 Datum och tid: 2019-01-29 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Sveriges bokföringsrapport enligt LULUCF-förordningen Överläggning Miljödepartementet 2. Överlämnande av del av motionsyrkande Fråga om överlämnande av motion 2018/19:2255

2019-01-29 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:17 Torsdag 2019-01-24 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:17 Datum och tid: 2019-01-24 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Specialpedagogiska skolmyndigheten Generaldirektören Fredrik Malmberg, sakkunnige Åsa Karle samt rådgivarna Lena Häägg och Erica Sjöberg. 2. Anmälningar Dnr

2019-01-24 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:13 Torsdag 2019-01-24 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:13 Datum och tid: 2019-01-24 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Jordbruksråd 28 januari 2019 Information Landsbygdsminister Jennie Nilsson Näringsdepartementet 2. Information om avslutat österrikiskt och nytt rumänskt ordförandeskap

2019-01-24 08:00:00

Utskottsmöte 2018/19:16 Måndag 2018-12-17 kl. 11:15

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:16 Datum och tid: 2018-12-17 11:15 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:14 Protokoll 2018/19:15 2. Anmälningar Dnr 1145-2018/19 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Utgiftsområde

2018-12-17 11:15:00

Utskottsmöte 2018/19:MJU201812161200 Söndag 2018-12-16 kl. 12:00

Planerat sammanträde Miljö- och jordbruksutskottet Datum och tid: Söndag 2018-12-16 kl. 12:00 Plats: RÖ7-

2018-12-16 12:00:00

Utskottsmöte 2018/19:12 Torsdag 2018-12-13 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:12 Datum och tid: 2018-12-13 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Kommissionens förslag om fastställande för år 2019 av fiskemöjligheterna för vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i unionens vatten och, för unionsfiskefartyg,

2018-12-13 08:00:00

Utskottsmöte 2018/19:15 Onsdag 2018-12-12 kl. 16:30

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:15 Datum och tid: 2018-12-12 16:30 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument 4. Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning UbU1 Fortsatt beredning Prop. 2018/19:1 och motioner

2018-12-12 16:30:00

Utskottsmöte 2018/19:14 Tisdag 2018-12-11 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:14 Datum och tid: 2018-12-11 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Regeringskansliet och berörda myndigheter 2. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:13 3. Anmälningar 4. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument

2018-12-11 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:11 Tisdag 2018-12-11 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:11 Datum och tid: 2018-12-11 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård MJU1 Fortsatt beredning Prop. 2018/19:1 och motioner Föredragande: AS och NL 2. Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd

2018-12-11 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:10 Torsdag 2018-12-06 kl. 11:30

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:10 Datum och tid: 2018-12-06 11:30 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård MJU1 Beredning Prop. 2018/19:1 och motioner Föredragande: AS och NL 3. Utgiftsområde 23 Areella

2018-12-06 11:30:00

Utskottsmöte 2018/19:13 Torsdag 2018-12-06 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:13 Datum och tid: 2018-12-06 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:12 2. Anmälningar Dnr 975-2018/19 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2018/19:5 4. Utgiftsområde 16

2018-12-06 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:12 Torsdag 2018-11-29 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:12 Datum och tid: 2018-11-29 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Centrala studiestödsnämnden Generaldirektören Christina Forsberg, stabschefen Kristina Ericson och avdelningschefen för utbetalningsavdelningen Kristiina Kulluvaara

2018-11-29 10:00:00