Dokument & lagar (945 träffar)

utskottsdokument 2010/11:2A17A5

Miljö- och jordbruksutskottets verksamhet riksmötet DOCPROPERTY BetänkandeÅr 2010/11 if DOCPROPERTY UtkastDatumNej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Beredningsområde Miljö- och jordbruksutskottet bereder ärenden som rör jordbruk, skogsbruk, trädgårdsnäring samt jakt och fiske. Utskottet behandlar även

2011-12-14

utskottsdokument 2010/11:29EB22

Utbildningsutskottets verksamhet vid riksmötet 2010/11 Utbildningsutskottet Beredningsområde Utbildningsutskottet UbU bereder ärenden om förskoleverksamhet och skolbarnsomsorg, skolväsendet, högre utbildning och forskning samt studiestöd. Ärenden om anslag inom utgiftsområdena 15 Studiestöd och 16 Utbildning och universitetsforskning

2011-11-08

Utbildningsutskottets protokoll 2010/11:1

UTBILDNINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:1 DATUM 2011-09-20 TID 11.00-11.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara vid sammanträdet Utskottet beslutade enligt 4 kap. 13 andra stycket riksdagsordningen att medge att föredraganden Henrik Paulander vid EU-nämnden fick vara närvarande

2011-09-20

Betänkande 2010/11:MJU27

Handel med sälprodukter inom EU är med några få undantag förbjudet, enligt en EU-förordning. Riksdagen har nu sagt ja till ett lagförslag från regeringen som kompletterar förordningen. Beslutet innebär att handeln ska kunna straffas med böter i Sverige om den skett med uppsåt eller av grov oaktsamhet. Ringa gärningar ska dock inte bestraffas med böter. Tillsynsmyndighet blir Statens jordbruksverk. Jordbruksverket ska bland annat kunna begära upplysningar, få tillträde till områden och lokaler samt ta prover för att kontrollera att EU-förordningen efterlevs. Myndigheten ska också få meddela förelägganden och förstöra sälprodukter som säljs eller som bjuds ut till försäljning i strid mot förordningen. Lagen börjar att gälla den 1 november 2011.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2011-09-15 Debatt: 2011-09-28 Beslut: 2011-09-28

Betänkande 2010/11:MJU27 (pdf, 155 kB)

Betänkande 2010/11:MJU28

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Justering: 2011-09-15 Debatt: 2011-09-28 Beslut: 2011-09-28

Betänkande 2010/11:MJU28 (pdf, 663 kB)

Utskottsmöte 2010/11:45 Torsdag 2011-09-15 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:45 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:45 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Jordbruksråd 19-20 september 2011 Information Landsbygdsminister Eskil Erlandsson Landsbygdsdepartementet 2. Kl. 09.00 EU-fråga om Rio +20 mot

2011-09-15 08:00:00

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2010/11:45

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:45 DATUM 201109-15 TID 08.00- 10.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Jordbruksråd 19-20 september 2011 Statssekreterare Magnus Kindbom med medarbetare lämnade information inför Jordbruksrådet den 19-20 september 2011. 2 Justering av

2011-09-15

Motion 2010/11:V1 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:V1 av Jens Holm m.fl. V med anledning av skr. 2010/11:157 Riksrevisionens granskning av klimatinsatser utomlands statens inköp av utsläppskrediter Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2011/12:MJU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:V1 av Jens Holm m.fl. (V) (doc, 48 kB)

Utskottsmöte 2010/11:44 Tisdag 2011-08-23 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:44 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:44 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Handel med sälprodukter MJU3 Beredning Prop. 2010/11:144 Föredragande: MH 3. Nytt unionsregister för utsläppsrätter

2011-08-23 11:00:00

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2010/11:44

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:44 DATUM 201108-23 TID 11.00-12.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ledamot och tjänsteman välkomnades Ordförande välkomnade Staffan Danielsson Csom suppleant i miljö- och jordburksutskottet, och Pia Bodeäng, som assistent i kansliet. 2

2011-08-23

Skrivelse 2010/11:157

Regeringensskrivelse 2010/11:157 Riksrevisionensgranskning avklimatinsatserutomlands statensinköpav utsläppskrediter Regeringens skrivelse 2010/11:157 Riksrevisionens granskning av klimatinsatser Skr. utomlands statens inköp av utsläppskrediter 2010/11:157 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm


Utskottsberedning: 2011/12:MJU1 Följdmotioner: 2

Skrivelse 2010/11:157 (pdf, 2194 kB)

Utskottsmöte 2010/11:43 Onsdag 2011-06-22 kl. 07:45

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:43 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:43 Datum och tid: 07:45 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. EU-förslag om partnerskapsavtal om fiske med Gabon Överläggning 2. Jordbruks-och fiskeråd 28 juni 2011 Information 3. Inkomna EU-dokument m.m.

2011-06-22 07:45:00

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2010/11:43

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:43 DATUM 20110622 TID 07.45-07.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-förslag om partnerskapsavtal om fiske med Gabon Utskottet behandlade för överläggning enligt RO 10:4. Kommissionens bemyndigande att inleda förhandlingar på Europeiska

2011-06-22

Motion 2010/11:MJ7 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:MJ7 av Jens Holm m.fl. V med anledning av prop. 2010/11:152 Införande av hållbarhetsbesked i lagen 2010:598 om hållbarhetskriterier för biodrivmedel och flytande biobränsle Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2010/11:MJU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:MJ7 av Jens Holm m.fl. (V) (doc, 52 kB)

Omröstning 2010/11:UbU18p1 Ökad flexibilitet och förbättrad återbetalning inom studiestödssystemet

Votering: betänkande 2010/11:UbU18 Ökad flexibilitet och förbättrad återbetalning inom studiestödssystemet, förslagspunkt 1 Ökad flexibilitet och förbättrad återbetalning inom studiestödssystemet Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i studiestödslagen 1999:1395Därmed bifaller riksdagen proposition 2010/11:113

2011-06-21

Utskottsmöte 2010/11:42 Torsdag 2011-06-16 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2010/11:42 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:42 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. EU-förslag om färdplan för ett konkurrenskraftigt utsläppssnålt samhälle 2050 Fortsatt överläggning Miljöminister Andreas Carlgren Miljödepartementet

2011-06-16 08:00:00

Omröstning 2010/11:UbU17p7 Avhopp från gymnasial lärlingsutbildning

Votering: betänkande 2010/11:UbU17 Kvalitet i gymnasial lärlingsutbildning, förslagspunkt 7 Avhopp från gymnasial lärlingsutbildning Riksdagen avslår motion 2010/11:Ub9 yrkande 2. Datum: 2011-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 86

2011-06-16

Omröstning 2010/11:UbU17p5 Uppdrag till Skolverket och ett nationellt lärlingsråd

Votering: betänkande 2010/11:UbU17 Kvalitet i gymnasial lärlingsutbildning, förslagspunkt 5 Uppdrag till Skolverket och ett nationellt lärlingsråd Riksdagen avslår motion 2010/11:Ub10 yrkandena 1 och 4. Datum: 2011-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-16

Omröstning 2010/11:UbU17p3 Arbetsplatsförlagd gymnasieutbildning

Votering: betänkande 2010/11:UbU17 Kvalitet i gymnasial lärlingsutbildning, förslagspunkt 3 Arbetsplatsförlagd gymnasieutbildning Riksdagen avslår motion 2010/11:Ub9 yrkande 1. Datum: 2011-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 86 0 0 26 M

2011-06-16

Omröstning 2010/11:UbU17p2 Utbildningskontraktets upphörande

Votering: betänkande 2010/11:UbU17 Kvalitet i gymnasial lärlingsutbildning, förslagspunkt 2 Utbildningskontraktets upphörande Riksdagen avslår motion 2010/11:Ub10 yrkande 3. Datum: 2011-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 86 0 26

2011-06-16