Dokument & lagar (1 230 träffar)

Utskottsmöte 2018/19:22 Tisdag 2019-02-26 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:22 Datum och tid: 2019-02-26 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Val av andre vice ordförande 2. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:21 3. Anmälningar Dnr 1442-2018/19 4. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 5. Studiestöd

2019-02-26 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:23 Tisdag 2019-02-26 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:23 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:23 Datum och tid: 2019-02-26 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Val av ordförande Med anledning av Lars Hjälmereds M ledighet från riksdagsuppdraget den 25 februari 10 maj 2019 Beslut omedelbar justering 2. Justering av protokoll 3. Rådet

2019-02-26 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:21 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:21 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Sveriges förenade studentkårer Ordföranden Jacob Adamowicz och vice ordföranden Daniel Lindblom 2. EU-överläggning om vissa frågor rörande det särskilda programmet

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:22 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:22 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Statliga bolag NU4 Justering Skr. 2017/18:140 och motioner Föredragande: FJ 3. Konkurrenskraftsrådet KKR den 1819 februari 2019 Information punkterna

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:20 Torsdag 2019-02-07 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:20 Datum och tid: 2019-02-07 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om antagning till lärarutbildning Generaldirektör Karin Röding och avdelningscheferna Susanne Wadsborn Taube och Tuula Kuosmanen, samtliga från Universitets- och

2019-02-07 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:21 Torsdag 2019-02-07 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:21 Datum och tid: 2019-02-07 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Kompletterande bestämmelser till EU:s geoblockeringsförordning NU6 Justering Prop. 2018/19:26 Föredragande: FJ 3. Almi Företagspartner AB Information

2019-02-07 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:19 Tisdag 2019-02-05 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:19 Datum och tid: 2019-02-05 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om Samordnad plan för artificiell intelligens Statsrådet Anders Ygeman, departementssekreterare Helena Hånell McKelvey, kansliråd Johan Harvard, departementsråd

2019-02-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:20 Tisdag 2019-02-05 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:20 Datum och tid: 2019-02-05 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Val av vice ordförande omedelbar justering 2. Justering av protokoll 3. Vissa EU-frågor Statssekreterare Catharina Espmark, Justitiedepartementet Information om: a direktiv om

2019-02-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:18 Torsdag 2019-01-31 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:18 Datum och tid: 2019-01-31 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:17 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2018/19:7 4. Förskola UbU7 Beredning Motioner

2019-01-31 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:17 Torsdag 2019-01-24 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:17 Datum och tid: 2019-01-24 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Specialpedagogiska skolmyndigheten Generaldirektören Fredrik Malmberg, sakkunnige Åsa Karle samt rådgivarna Lena Häägg och Erica Sjöberg. 2. Anmälningar Dnr

2019-01-24 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:19 Torsdag 2019-01-24 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:19 Datum och tid: 2019-01-24 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Kompletterande bestämmelser till EU:s geoblockeringsförordning NU6 Beredning Prop. 2018/19:26 Föredragande: FJ 3. Anmälan av inkomna skrivelser Föredragande:

2019-01-24 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:18 Tisdag 2019-01-22 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:18 Datum och tid: 2019-01-22 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Swedish Aerospace Industries SAI Information Direktör SAI Robert Hell, GKN AerospaceAnders Larson RUAGStefan Gustafsson Swedish Space CorporationRobert

2019-01-22 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:17 Torsdag 2019-01-17 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:17 Datum och tid: 2019-01-17 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Förslag om möjliggörande av en fortsättning för två territoriella samarbetsprogram i samband med Storbritanniens utträde ur EU Subsidiaritetsprövning och ev. beslut COM2018 892

2019-01-17 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:16 Torsdag 2018-12-20 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:16 Datum och tid: 2018-12-20 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Statliga företag NU4 a Beredningsprocessen Föredragande: JF b Beredning Skr. 2017/18:140 och motioner Föredragande: FJ 3. Anmälan av inkomna EU-dokument

2018-12-20 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:16 Måndag 2018-12-17 kl. 11:15

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:16 Datum och tid: 2018-12-17 11:15 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:14 Protokoll 2018/19:15 2. Anmälningar Dnr 1145-2018/19 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Utgiftsområde

2018-12-17 11:15:00

Utskottsmöte 2018/19:15 Fredag 2018-12-14 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:15 Datum och tid: 2018-12-14 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Näringsliv NU1 Justering Prop. 2018/19:1 och motioner Föredragande: LS 3. Energi NU3 Justering Prop. 2018/19:1 och motioner Föredragande: MK 4. Kanslimeddelanden

2018-12-14 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:14 Torsdag 2018-12-13 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:14 Datum och tid: 2018-12-13 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Rådet för transport, telekommunikation och Energi TTE den 19 decem ber 2018 Information Statssekreterare Emil Högberg, Miljö- och energidepartementet

2018-12-13 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:13 Onsdag 2018-12-12 kl. 17:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:13 Datum och tid: 2018-12-12 17:00 Plats: RÖ 4-27 1. Regional tillväxt NU2 Justering Prop. 2018/19:1 och motioner Föredragande: CR 2. Kanslimeddelanden 3. Ev. övriga ärenden 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 13 december kl. 10.00.

2018-12-12 17:00:00

Utskottsmöte 2018/19:15 Onsdag 2018-12-12 kl. 16:30

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:15 Datum och tid: 2018-12-12 16:30 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument 4. Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning UbU1 Fortsatt beredning Prop. 2018/19:1 och motioner

2018-12-12 16:30:00

Utskottsmöte 2018/19:14 Tisdag 2018-12-11 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:14 Datum och tid: 2018-12-11 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Regeringskansliet och berörda myndigheter 2. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:13 3. Anmälningar 4. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument

2018-12-11 11:00:00