Dokument & lagar (9 587 träffar)

Utskottsmöte 2017/18:32 Torsdag 2018-04-19 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2017/18:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:32 Datum och tid: 2018-04-19 09:30 Plats: RÖ 5-30 1. Sveriges arbete i FN:s säkerhetsråd Information Pow april Veckobrev 11 Veckobrev 12 Veckobrev 13 Veckobrev 14 Veckobrev 15 Chef FN-enheten Efraim Gomez, UD 2. Svenska ordförandeskapet

2018-04-19 09:30:00

Betänkande 2017/18:UU14

Avslag på samtliga motioner.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 19
Justering: 2018-04-12 Debatt: 2018-04-26 Beslut: 2018-04-26

Betänkande 2017/18:UU14 (pdf, 941 kB)

Utskottsmöte 2017/18:31 Tisdag 2018-04-17 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2017/18:31 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:31 Datum och tid: 2018-04-17 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2017/18:30 2. Norden UU18 Beredning Skrivelse 2017/18:90, redogörelse 2017/18:NR1 och motioner Förslag till betänkande 2017/18:UU18 Föredragande:

2018-04-17 11:00:00

Utrikesutskottets protokoll 2017/18:31

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2017/18:31 DATUM 201804-17 TID 11:00-11:20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2017/18:30. 2 Norden UU18 Utskottet behandlade skrivelse, redogörelse och motioner. Ärendet bordlades. 3 Exportkontroll UU20 Utskottet

2018-04-17

Utrikesutskottets protokoll 2017/18:31 (docx, 34 kB)

Utskottsmöte 2017/18:30 Torsdag 2018-04-12 kl. 08:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2017/18:30 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:30 Datum och tid: 2018-04-12 08:00 Plats: RÖ 5-30 1. Kl. 08:00 RÖ9-54 Information inför IMF/WB:s årsmöten tillsammans med FiU Finansminister Magdalena Andersson Minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat Isabella

2018-04-12 08:00:00

Omröstning 2017/18:UU11 Säkerhetspolitik

Votering: betänkande 2017/18:UU11 Säkerhetspolitik, förslagspunkt 6 Säkerhetspolitik Datum: 2018-04-12 Omröstning i sakfrågan Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 15 M 70 0 0 13 SD 34 0 0 9 MP 17 3 0 5 C 16 0 0 6 V 1 0 16 4 L 18 0 0 1 KD 12 0 0 4 3 0 1 3 Totalt

2018-04-12

Omröstning 2017/18:UU11 Säkerhetspolitik

Votering: betänkande 2017/18:UU11 Säkerhetspolitik, förslagspunkt 3 Säkerhetspolitik Datum: 2018-04-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 12 M, C, L, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 15 M 0 70 0 13 SD 0 0 34 9 MP 18 0 2 5 C 0 16 0 6 V 0 0 17 4 L

2018-04-12

Omröstning 2017/18:UU11 Säkerhetspolitik

Votering: betänkande 2017/18:UU11 Säkerhetspolitik, förslagspunkt 2 Säkerhetspolitik Datum: 2018-04-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 1 15 M 0 0 70 13 SD 0 34 0 9 MP 20 0 0 5 C 0 0 16 6 V 0 0 17 4 L 0 0 18

2018-04-12

Omröstning 2017/18:UU11 Säkerhetspolitik

Votering: betänkande 2017/18:UU11 Säkerhetspolitik, förslagspunkt 1 Säkerhetspolitik Datum: 2018-04-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 15 M 0 70 0 13 SD 0 0 33 10 MP 20 0 0 5 C 0 0 16 6 V 0 0 17 4 L 0 0 18

2018-04-12

Skrivelse 2017/18:219

Regeringens skrivelse 2017/18:219 Riksrevisionens rapport om Sida-finansierad Skr. myndighetssamverkan 2017/18:219 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 29 mars 2018 Stefan Löfvén Isabella Lövin Utrikesdepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll Riksrevisionen har granskat om den


Utskottsberedning: 2017/18:UU23 Sista motionsdag: 2018-04-25

Skrivelse 2017/18:219 (pdf, 1893 kB)

Betänkande 2017/18:UU11

Riksdagen sa nej till förslag i motioner från allmänna motionstiden 2014, 2015, 2016 och 2017. Motionerna handlar bland annat om säkerhetspolitiska samarbeten, medlemskap i Nato, FN:s säkerhetsråd, massförstörelsevapen samt svensk säkerhet och den säkerhetspolitiska kontexten.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 21
Justering: 2018-03-27 Debatt: 2018-04-12 Beslut: 2018-04-12

Betänkande 2017/18:UU11 (pdf, 738 kB) Webb-tv debatt om förslag: Säkerhetspolitik

Betänkande 2017/18:UU17

Redogörelsen läggs till handlingarna.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2018-03-27 Debatt: 2018-04-19 Beslut: 2018-04-25

Betänkande 2017/18:UU17 (pdf, 284 kB) Webb-tv debatt om förslag: Den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet (PA-UfM)

Betänkande 2017/18:UU16

Redogörelsen läggs till handlingarna.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2018-03-27 Debatt: 2018-04-19 Beslut: 2018-04-25

Betänkande 2017/18:UU16 (pdf, 270 kB) Webb-tv debatt om förslag: Interparlamentariska unionen (IPU)

Motion 2017/18:4073 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4073 av Sofia Damm m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att departementens handlingsplaner för genomförande av de nya globala hållbarhetsmålen


Utskottsberedning: 2017/18:UU21

Motion 2017/18:4073 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4073 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 66 kB)

Motion 2017/18:4070 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4070 av Markus Wiechel m.fl. SD med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en återkommande internationell extern utvärdering av Sveriges


Utskottsberedning: 2017/18:UU21

Motion 2017/18:4070 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4070 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 72 kB)

Motion 2017/18:4069 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4069 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av skr. 2017/18:188 Resultatskrivelse om utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd genom multilaterala organisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökad transparens i det multilaterala


Utskottsberedning: 2017/18:UU22

Motion 2017/18:4069 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4069 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 67 kB)

Motion 2017/18:4065 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4065 av Kerstin Lundgren m.fl. C med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genomföra en parlamentarisk översyn för att ta fram förslag till politik


Utskottsberedning: 2017/18:UU21

Motion 2017/18:4065 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4065 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 68 kB)

Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om krav på uppföljning, resultat och konsekvensanalyser och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UU21

Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (pdf, 71 kB)

Motion 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:180 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om konkreta mål för Sveriges internationella militära insatser som går att


Utskottsberedning: UU

Motion 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 63 kB)

Motion 2017/18:4055 av Jeff Ahl och Olle Felten (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4055 av Jeff Ahl och Olle Felten båda SD med anledning av skr. 2017/18:90 Nordiskt samarbete 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om nordiskt vägval och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:UU18

Motion 2017/18:4055 av Jeff Ahl och Olle Felten (båda SD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4055 av Jeff Ahl och Olle Felten (båda SD) (pdf, 65 kB)