Centerpartiet

Centerpartiets logotyp
  • centerpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-617 38 00
  • E-post info[på]centerpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Handläggningstiderna för infrastrukturprojekt som överklagats till regeringen

Skriftlig fråga 2017/18:1219 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2017/18:1219 Handläggningstiderna för infrastrukturprojekt som överklagats till regeringen av Fredrik Christensson C till Statsrådet Tomas Eneroth S Väg 161 mellan Uddevalla och Lysekil har under många år diskuterats och är lokalt prioriterad för att öka trafiksäkerheten, förbättra framkomligheten och korta restiden

Inlämnad: 2018-04-23 Svarsdatum: 2018-05-02 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1219 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 88 kB)

Målet om 100 procent förnybar el

Skriftlig fråga 2017/18:1190 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2017/18:1190 Målet om 100 procent förnybar el av Rickard Nordin C till Miljöminister Karolina Skog MP Genom energiöverenskommelsen mellan S, MP, M, C och KD från 2016 har vi ett gemensamt mål att den svenska elproduktionen ska vara 100 procent förnybar till 2040. Det är ett mål som förpliktigar. Ska vi nå vår gemensamma

Inlämnad: 2018-04-17 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1190 av Rickard Nordin (C) (pdf, 90 kB)

Nedsättning av energiskatten för andelsägd förnybar elproduktion

Skriftlig fråga 2017/18:1191 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2017/18:1191 Nedsättning av energiskatten för andelsägd förnybar elproduktion av Rickard Nordin C till Statsrådet Ibrahim Baylan S Centerpartiet har tidigare välkomnat att regeringen genomförde alliansregeringens förslag om en skattereduktion för mikroproducerad förnybar elproduktion, och den solskatt som regeringen

Inlämnad: 2018-04-17 Svarsdatum: 2018-05-03 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1191 av Rickard Nordin (C) (pdf, 86 kB)