Centerpartiet

Centerpartiets logotyp
  • centerpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-617 38 00
  • E-post info[på]centerpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Copyrightdirektivet

Interpellation 2018/19:162 av Niels Paarup-Petersen (C)

Interpellation 2018/19:162 Copyrightdirektivet av Niels Paarup-Petersen C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Europaparlamentet har i går röstat igenom copyrightdirektivet. Inga tillägg tilläts göras efter att parlamentsledamöter från de svenska Socialdemokraterna avgjorde omröstningen om att öppna

Inlämnad: 2019-03-27 Svarsdatum: 2019-04-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:162 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 87 kB)

Sexualbrottsutredningar

Interpellation 2018/19:138 av Annika Qarlsson (C)

Interpellation 2018/19:138 Sexualbrottsutredningar av Annika Qarlsson C till Statsrådet Mikael Damberg S I den nyligen gemensamt publicerade tillsynsrapporten Våldsbrott i nära relationer och sexualbrott mot vuxna En gemensam granskning av polisens och åklagarens handläggning, februari 2019, från Åklagarmyndigheten och

Inlämnad: 2019-03-15 Svarsdatum: 2019-03-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:138 av Annika Qarlsson (C) (pdf, 108 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sexualbrottsutredningar

Åtgärder mot militanta djurrättsaktivister

Interpellation 2018/19:115 av Ola Johansson (C)

Interpellation 2018/19:115 Åtgärder mot militanta djurrättsaktivister av Ola Johansson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag har med egna ögon bevittnat det dödshot som lämnats till en djurhållande lantbrukare i mitt hemlän Halland och som anspelar på att han borde hängas. I en artikelserie i

Inlämnad: 2019-02-28 Svarsdatum: 2019-03-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:115 av Ola Johansson (C) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot militanta djurrättsaktivister