Centerpartiet

Centerpartiets logotyp
  • centerpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-617 38 00
  • E-post info[på]centerpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Migrationsverkets ärendehandläggning

Skriftlig fråga 2017/18:1592 av Annika Qarlsson (C)

Fråga 2017/18:1592 Migrationsverkets ärendehandläggning av Annika Qarlsson C till Statsrådet Heléne Fritzon S I mina kontakter med människor som sökt asyl har det framkommit att vissa asylsökande haft flera asylutredningar hos Migrationsverket med olika handläggare varje gång och med lång tid mellan varje intervju. Detta

Inlämnad: 2018-07-31 Svarsdatum: 2018-08-14 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1592 av Annika Qarlsson (C) (pdf, 87 kB)

Försvarsmaktens uppgifter i samband med extraordinära händelser

Skriftlig fråga 2017/18:1587 av Daniel Bäckström (C)

Fråga 2017/18:1587 Försvarsmaktens uppgifter i samband med extraordinära händelser av Daniel Bäckström C till Försvarsminister Peter Hultqvist S Skogsbränderna härjar runt om i vårt land, och vår samlade krisberedskap prövas hårt. Läget är extremt, på gränsen till katastrofalt, och utom kontroll på många håll. Många enskilda

Inlämnad: 2018-07-20 Svarsdatum: 2018-08-06 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1587 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 91 kB)

Den extrema torkans effekter för det svenska lantbruket

Skriftlig fråga 2017/18:1573 av Staffan Danielsson (C)

Fråga 2017/18:1573 Den extrema torkans effekter för det svenska lantbruket av Staffan Danielsson C till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Jag föreslår i en annan fråga att regeringen snarast agerar för att tillsätta en krisgrupp och genast vidtar åtgärder så att EU:s regelverk på grund av den extrema torkan inte drabbar bönderna

Inlämnad: 2018-07-11 Svarsdatum: 2018-08-07 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1573 av Staffan Danielsson (C) (pdf, 91 kB)