Centerpartiet

Centerpartiets logotyp
  • centerpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-617 38 00
  • E-post info[på]centerpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stöd för Kanada och för mänskliga rättigheter

Skriftlig fråga 2017/18:1608 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:1608 Stöd för Kanada och för mänskliga rättigheter av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Mänskliga rättigheter hotas i många länder. Det kostar på att uttala kritik och allt fler länder tystnar. Sverige och EU måste tala. Kanada har via sin utrikesminister Chrystia Freeland tydligt

Inlämnad: 2018-08-10 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1608 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 90 kB)

Förskottering av EU-ersättningar

Skriftlig fråga 2017/18:1602 av Kristina Yngwe (C)

Fråga 2017/18:1602 Förskottering av EU-ersättningar av Kristina Yngwe C till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Den långa perioden av torka och värme har lett till att många lantbrukare fått betydande skördeminskningar vilket kommer få allvarliga konsekvenser för många företag. Att säkra likviditet för att kunna betala inköp

Inlämnad: 2018-08-06 Svarsdatum: 2018-08-20 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1602 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 88 kB)

Migrationsverkets ärendehandläggning

Skriftlig fråga 2017/18:1592 av Annika Qarlsson (C)

Fråga 2017/18:1592 Migrationsverkets ärendehandläggning av Annika Qarlsson C till Statsrådet Heléne Fritzon S I mina kontakter med människor som sökt asyl har det framkommit att vissa asylsökande haft flera asylutredningar hos Migrationsverket med olika handläggare varje gång och med lång tid mellan varje intervju. Detta

Inlämnad: 2018-07-31 Svarsdatum: 2018-08-14 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1592 av Annika Qarlsson (C) (pdf, 87 kB)