Centerpartiet

Centerpartiets logotyp
  • centerpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-617 38 00
  • E-post info[på]centerpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Pumplagen

Skriftlig fråga 2018/19:263 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2018/19:263 Pumplagen av Rickard Nordin C till Statsrådet Anders Ygeman S Pumplagen hur nu existerat en lång tid och bidrog starkt till ökningen av E85 i Sverige. Sedan dess införande har flera andra lagar och initiativ tillkommit för att stimulera tillgången på förnybara drivmedel. Det har gjorts vissa utvärderingar

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:263 av Rickard Nordin (C) (pdf, 77 kB)

Levande djur i konsumentköplagstiftningen

Skriftlig fråga 2018/19:214 av Martina Johansson (C)

Fråga 2018/19:214 Levande djur i konsumentköplagstiftningen av Martina Johansson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Våren 2017 riktade riksdagen ett tillkännagivande till regeringen om att överväga om reglerna i konsumentköplagen är ändamålsenligt utformade när det gäller köp av levande djur. Många

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:214 av Martina Johansson (C) (pdf, 89 kB)

Nekat uppehållstillstånd för personer som bott i Sverige länge

Skriftlig fråga 2018/19:198 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2018/19:198 Nekat uppehållstillstånd för personer som bott i Sverige länge av Anders Åkesson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Familjen Park i Fågelfors, som varit i Sverige i tio år och som flytt från Nordkorea, ska utvisas. Familjen har tidigare ansökt om asyl och fått avslag och har nu

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:198 av Anders Åkesson (C) (pdf, 89 kB)