Kristdemokraterna

Kristdemokraternas logotyp
  • kristdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]kristdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fastighetsförsäkringar

Skriftlig fråga 2017/18:1306 av Caroline Szyber (KD)

Fråga 2017/18:1306 Fastighetsförsäkringar av Caroline Szyber KD till Statsrådet Heléne Fritzon S I samband med att anvisningslagen trädde i kraft den 1 mars 2016 blev alla kommuner skyldiga att efter anvisning ta emot nyanlända för bosättning. För många kommuner innebar uppgiften att tillhandahålla bostäder åt nyanlända

Inlämnad: 2018-05-16 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1306 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 89 kB)

Jourer som arbetar gentemot män som är utsatta för våld i nära relationer

Interpellation 2017/18:539 av Erik Slottner (KD)

Interpellation 2017/18:539 Jourer som arbetar gentemot män som är utsatta för våld i nära relationer av Erik Slottner KD till Statsrådet Lena Hallengren S Både svensk och internationell forskning visar att grovt och upprepat våld i heterosexuella parrelationer i de flesta fall handlar om mäns våld mot kvinnor. Samtidigt

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-06-01 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Interpellation 2017/18:539 av Erik Slottner (KD) (pdf, 118 kB)

Regeringens närvaro under mötet med palestiniernas nationella råd

Skriftlig fråga 2017/18:1272 av Sofia Damm (KD)

Fråga 2017/18:1272 Regeringens närvaro under mötet med palestiniernas nationella råd av Sofia Damm KD till Utrikesminister Margot Wallström S Det har framkommit uppgifter om att utrikesministerns närmaste medarbetare, kabinettsekreterare Annika Söder, var närvarande under sammanträdet med palestiniernas nationella råd i

Inlämnad: 2018-05-08 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1272 av Sofia Damm (KD) (pdf, 90 kB)