Kristdemokraterna

Kristdemokraternas logotyp
  • kristdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]kristdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Försäkringskassans allt hårdare bedömning av LSS-stöd

Skriftlig fråga 2016/17:1914 av Andreas Carlson (KD)

Fråga 2016/17:1914 Försäkringskassans allt hårdare bedömning av LSS-stöd av Andreas Carlson (KD) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Den 8 september läser jag om Niclas, 28 år, i Jönköpings-Posten. Niclas har autism, självskadebeteende, aggressionsutbrott och svårbehandlad epilepsi. Han får mängder med anfall varje

Inlämnad: 2017-09-08 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1914 av Andreas Carlson (KD) (pdf, 80 kB)

Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga

Interpellation 2016/17:615 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2016/17:615 Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga av Mikael Oscarsson (KD) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Den 7 juli i år röstade den svenska regeringen i FN för resolution 71/258 som ska förbjuda kärnvapen. Jag sätter ordet förbud inom citationstecken eftersom inga länder som faktiskt

Inlämnad: 2017-09-01 Svarsdatum: 2017-09-14 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:615 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga

Upprätthållande av abortlagstiftningens intention

Interpellation 2016/17:614 av Emma Henriksson (KD)

Interpellation 2016/17:614 Upprätthållande av abortlagstiftningens intention av Emma Henriksson (KD) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Kristdemokraterna står bakom den svenska abortlagstiftningen där kvinnan själv har rätt att besluta om hon vill göra abort till och med graviditetsvecka 18, och att det

Inlämnad: 2017-08-30 Svarsdatum: 2017-09-15 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2016/17:614 av Emma Henriksson (KD) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Upprätthållande av abortlagstiftningens intention