Adam Marttinen (SD)

Adam Marttinen (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 287
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post adam.marttinen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2013-05-02 – 2013-08-25
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2013-05-03 – 2013-08-25
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2013-05-03 – 2013-08-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13 och 14- (ersättare 130502-130825). Ledamot justitieutskottet 14-. Extra suppleant socialutskottet 13 och kulturutskottet 13. Suppleant trafikutskottet 14- och EU-nämnden 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2018/19:2359 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2359 av Adam Marttinen m.fl. SD Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 4 Rättsväsendet enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Polismyndigheten Fler polisanställda och höjda löner Sverigedemokraternas ambition,


Utskottsberedning: 2018/19:JuU1

Motion 2018/19:2359 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2359 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)

Säkerhetspolitik

Motion 2018/19:1381 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1381 av Björn Söder m.fl. SD Säkerhetspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska ingå ett defensivt försvarsförbund med Finland och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: JuU UU 2018/19:FöU1 2018/19:FöU6 2018/19:JuU10 2018/19:SoU11

Motion 2018/19:1381 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:1381 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 112 kB)

Åtgärdsprogram för kvinnors trygghet i vardagen

Motion 2018/19:735 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:735 av Richard Jomshof m.fl. SD Åtgärdsprogram för kvinnors trygghet i vardagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förenkla utfärdandet av kontaktförbud och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: AU CU JuU KrU SfU TU 2018/19:AU1 2018/19:JuU1

Motion 2018/19:735 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (docx, 91 kB) Motion 2018/19:735 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (pdf, 158 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.