Adnan Dibrani(S)

Adnan Dibrani (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 296
Titel Banktjänsteman.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865907
E-post adnan.dibrani[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-09-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2012-06-20 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2015-01-13 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förändrade åldersregler vid adoption

Motion 2017/18:2597 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2597 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) Förändrade åldersregler vid adoption Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av förändrade åldersregler vid adoption och tillkännager detta för regeringen. Motivering Adoption


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13

Motion 2017/18:2597 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2597 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (pdf, 67 kB)

Fler undersköterskor till äldrevården

Motion 2017/18:2141 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2141 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) Fler undersköterskor till äldrevården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att fler undersköterskor anställs i äldrevården och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige


Utskottsberedning: 2017/18:SoU14

Motion 2017/18:2141 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2141 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (pdf, 61 kB)

Stärkt rättsskydd för trafikskadade

Motion 2017/18:2665 av Adnan Dibrani m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2665 av Adnan Dibrani m.fl. (S) Stärkt rättsskydd för trafikskadade Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga stärkt skydd för trafikskadade vid rättsprocesser och tillkännager detta för regeringen. Motivering Alla


Utskottsberedning: JuU

Motion 2017/18:2665 av Adnan Dibrani m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2665 av Adnan Dibrani m.fl. (S) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.