Adnan Dibrani (S)

Adnan Dibrani (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 296
Titel Banktjänsteman.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865907
E-post adnan.dibrani[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-09-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2012-06-20 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2015-01-13 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14, näringsutskottet 10-13, finansutskottet 12- och utrikesutskottet 12-14. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för unionen i Medelhavet 14- och riksdagens överklagandenämnd 15-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Peder Skrivares skola i Varberg, slutår 04. Ekonomi/politik, Internationella Handelshögskolan i Jönköping.
  • Anställningar

    Kundtjänst/Kassa, Swedbank 07. Privatrådgivare, Varbergs Sparbank 08.
  • Bostadsort

    Varberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

RUT och framtiden

Interpellation 2014/15:293 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2014/15:293 RUT och framtiden av Désirée Pethrus (KD) till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) Året efter att alliansregeringen kommit till makten 2006 infördes RUT-avdraget för skattereducerade tjänster i hemmet. Med RUT, som står för rengöring, underhåll och tvätt, har det definierats ett

Inlämnad: 2015-02-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:293 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: RUT och framtiden

Utbildning för framtidens jobb i Västsverige

Motion 2014/15:2065 av Adnan Dibrani m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2065 av Adnan Dibrani m.fl. (S) Utbildning för framtidens jobb i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utbildningens betydelse för framtidens jobb i Västsverige. Motivering Utbildning är


Utskottsberedning: 2014/15:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2065 av Adnan Dibrani m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2014/15:2065 av Adnan Dibrani m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Infrastruktur i Västsverige

Motion 2014/15:2141 av Monica Green m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2141 av Monica Green m.fl. (S) Infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige. Motivering Västsverige


Utskottsberedning: 2014/15:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2141 av Monica Green m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2014/15:2141 av Monica Green m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.