Adnan Dibrani (S)

Adnan Dibrani (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 40
Titel Banktjänsteman.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865907
E-post adnan.dibrani[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-09-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-06-20 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2015-01-13 – 2018-10-09
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14, näringsutskottet 10-13, finansutskottet 12- och utrikesutskottet 12-14. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för unionen i Medelhavet 14- och riksdagens överklagandenämnd 15-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Peder Skrivares skola i Varberg, slutår 04. Ekonomi/politik, Internationella Handelshögskolan i Jönköping.
  • Anställningar

    Kundtjänst/Kassa, Swedbank 07. Privatrådgivare, Varbergs Sparbank 08.
  • Bostadsort

    Varberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2012/13:UbU16 24 april 2013 Utökad undervisningstid i matematik
Interpellationsdebatt 2012/13:369 av Lindholm, Jan (MP) 23 april 2013 Situationen på bostadsmarknaden för unga och studenter
Interpellationsdebatt 2012/13:372 av Nylund Watz, Ingela (S) 23 april 2013 Apotekets marknadsandelar
Interpellationsdebatt 2012/13:203 av Dibrani, Adnan (S) 19 februari 2013 Åtgärder mot arbetslösheten i Halland

med anledning av prop. 2011/12:144 Senare tillämpning av vissa bestämmelser om legitimation för lärare och förskollärare och om särskild utbildning för vuxna

Motion 2011/12:Ub13 av Ibrahim Baylan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub13 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) med anledning av prop. 2011/12:144 Senare tillämpning av vissa bestämmelser om legitimation för lärare och förskollärare och om särskild utbildning för vuxna S48013 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2011/12:UbU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2011/12:Ub13 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (doc, 56 kB)

med anledning av prop. 2011/12:133 Nya myndigheter inom utbildningsområdet m.m.

Motion 2011/12:Ub10 av Ibrahim Baylan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub10 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) med anledning av prop. 2011/12:133 Nya myndigheter inom utbildningsområdet m.m. S48012 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2011/12:133. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om nominering


Utskottsberedning: 2011/12:UbU22
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 3 avslag, 4 bifall,

Motion 2011/12:Ub10 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (doc, 56 kB)

med anledning av skr. 2011/12:57 Riksrevisionens rapport om statens styrning mot en likvärdig betygssättning i grundskolan

Motion 2011/12:Ub8 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub8 av Mikael Damberg m.fl. (S) med anledning av skr. 2011/12:57 Riksrevisionens rapport om statens styrning mot en likvärdig betygssättning i grundskolan S48011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utvärdera


Utskottsberedning: 2011/12:UbU12
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2011/12:Ub8 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.