Adnan Dibrani (S)

Adnan Dibrani (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 40
Titel Banktjänsteman.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865907
E-post adnan.dibrani[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-09-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-06-20 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-10-28
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2015-01-13 – 2018-10-09
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14, näringsutskottet 10-13, finansutskottet 12- och utrikesutskottet 12-14. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för unionen i Medelhavet 14- och riksdagens överklagandenämnd 15-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Peder Skrivares skola i Varberg, slutår 04. Ekonomi/politik, Internationella Handelshögskolan i Jönköping.
  • Anställningar

    Kundtjänst/Kassa, Swedbank 07. Privatrådgivare, Varbergs Sparbank 08.
  • Bostadsort

    Varberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2012/13:UbU16 24 april 2013 Utökad undervisningstid i matematik
Interpellationsdebatt 2012/13:369 av Lindholm, Jan (MP) 23 april 2013 Situationen på bostadsmarknaden för unga och studenter
Interpellationsdebatt 2012/13:372 av Nylund Watz, Ingela (S) 23 april 2013 Apotekets marknadsandelar
Debatt om förslag 2012/13:UbU2 17 december 2012 Utgiftsområde 15 Studiestöd

Avgifter i skolan

Skriftlig fråga 2013/14:595 av Adnan Dibrani (S)

Fråga 2013/14:595 Avgifter i skolan av Adnan Dibrani S till Utbildningsminister Jan Björklund FP Enlig skollagen ska skolan vara gratis för våra barn, vilket innebär att skolorna endast undantagsvis får ta ut en obetydlig avgift exempelvis för någon aktivitet. Så är det tyvärr inte i dag. Det är allt vanligare att eleverna

Inlämnad: 2014-05-06 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:595 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 76 kB)

Rättegång mot svensk journalist i Kosovo

Skriftlig fråga 2013/14:594 av Adnan Dibrani (S)

Fråga 2013/14:594 Rättegång mot svensk journalist i Kosovo av Adnan Dibrani S till Utrikesminister Carl Bildt M Milaim Zeka är en svensk journalist med albansk bakgrund. Han har arbetat länge med så kallad grävande journalistik, bland annat för programmet Uppdrag granskning för SVT, för att avslöja missförhållanden

Inlämnad: 2014-05-06 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:594 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2013/14:220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare

Motion 2013/14:Ub20 av Ibrahim Baylan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub20 av Ibrahim Baylan m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare 201314S37016 med anledning av Regeringens proposition 2013 14 220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare


Utskottsberedning: 2013/14:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub20 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.