Adnan Dibrani (S)

Adnan Dibrani (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 40
Titel Banktjänsteman.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865907
E-post adnan.dibrani[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-09-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-06-20 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-10-28
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2015-01-13 – 2018-10-09
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14, näringsutskottet 10-13, finansutskottet 12- och utrikesutskottet 12-14. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för unionen i Medelhavet 14- och riksdagens överklagandenämnd 15-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Peder Skrivares skola i Varberg, slutår 04. Ekonomi/politik, Internationella Handelshögskolan i Jönköping.
  • Anställningar

    Kundtjänst/Kassa, Swedbank 07. Privatrådgivare, Varbergs Sparbank 08.
  • Bostadsort

    Varberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2012/13:UbU16 24 april 2013 Utökad undervisningstid i matematik
Interpellationsdebatt 2012/13:369 av Lindholm, Jan (MP) 23 april 2013 Situationen på bostadsmarknaden för unga och studenter
Interpellationsdebatt 2012/13:372 av Nylund Watz, Ingela (S) 23 april 2013 Apotekets marknadsandelar
Debatt om förslag 2012/13:UbU2 17 december 2012 Utgiftsområde 15 Studiestöd

Enhetligt avgiftssystem för kollektivtrafik

Skriftlig fråga 2015/16:1025 av Adnan Dibrani (S)

Fråga 2015/16:1025 Enhetligt avgiftssystem för kollektivtrafik av Adnan Dibrani S till Statsrådet Anna Johansson S Gränsdragningsproblem för våra regionala trafiksystem är verklighet för många resenärer i dag. I gränstrakter mellan regioner och län finns många exempel på krångligheter som fördyrar och försvårar för resenärer.

Inlämnad: 2016-03-23 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1025 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 68 kB)

Ungdomsförbunden i skolan

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. S Ungdomsförbunden i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att öka ungdomsförbundens möjligheter att komma in på skolor, och riksdagen tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Åttaårsregeln vid gymnasiebetyg

Motion 2015/16:2164 av Mattias Jonsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2164 av Mattias Jonsson m.fl. S Åttaårsregeln vid gymnasiebetyg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över enskilda gymnasiebetygs giltighetstid och tillkännager detta för regeringen. Motivering Många människor i Sverige


Utskottsberedning: 2015/16:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2164 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2164 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.