Agneta Gille (S)

Agneta Gille (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 27
Titel Barnskötare
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864781
E-post agneta.gille[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2008-11-01 – 2016-10-31
    • Personlig suppleant 2004-11-01 – 2008-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –
    • Ledamot 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2014-10-15 –
    • Suppleant 2012-09-27 – 2014-10-15
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2012-03-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Användningen av ordet "särskola" i grundskolan

Skriftlig fråga 2017/18:1072 av Agneta Gille (S)

Fråga 2017/18:1072 Användningen av ordet särskola i grundskolan av Agneta Gille S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP För ett kort tid sedan hade jag äran att välkomna en engagerad skolelev från min valkrets, 14-årige Leo Lust, som är bosatt i Morgongåva, till riksdagen. Leo var inbjuden av en speciell anledning.

Inlämnad: 2018-03-21 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1072 av Agneta Gille (S) (pdf, 87 kB)

Användningen av ordet "särskola" i gymnasiet

Skriftlig fråga 2017/18:1071 av Agneta Gille (S)

Fråga 2017/18:1071 Användningen av ordet särskola i gymnasiet av Agneta Gille S till Statsrådet Anna Ekström S För ett kort tid sedan hade jag äran att välkomna en engagerad skolelev från min valkrets, 14-årige Leo Lust som är bosatt i Morgongåva, till riksdagen. Leo var inbjuden av en speciell anledning. För några månader

Inlämnad: 2018-03-21 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1071 av Agneta Gille (S) (pdf, 88 kB)

Tågproblem i Mälardalen

Interpellation 2017/18:406 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2017/18:406 Tågproblem i Mälardalen av Lotta Finstorp M till Statsrådet Tomas Eneroth S Regeringen ålägger med kirurgisk precision skattehöjningar för de flesta transportslag, bortsett från tåget. Flygskatt, höjda bensinskatter, möjligt förbud mot diesel, planerad kilometerskatt och miljözoner. Listan kan

Inlämnad: 2018-03-01 Svarsdatum: 2018-03-13 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:406 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tågproblem i Mälardalen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.