Alexandra Völker(S)

Alexandra Völker (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 319
Titel Statsvetare.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864160
E-post alexandra.volker[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-05-02 – 2021-05-02
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-03-18 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2015-03-25 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rätten till föräldraledighet

Motion 2016/17:2803 av Alexandra Völker och Åsa Westlund (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2803 av Alexandra Völker och Åsa Westlund (båda S) Rätten till föräldraledighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur det kan säkerställas att kommunalråd är berättigade till föräldraledighet och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:KU18 2016/17:KU30

Motion 2016/17:2803 av Alexandra Völker och Åsa Westlund (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2803 av Alexandra Völker och Åsa Westlund (båda S) (pdf, 64 kB)

Redovisning av riksdagsledamöters möten med företag och organisationer

Motion 2016/17:2797 av Alexandra Völker (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2797 av Alexandra Völker (S) Redovisning av riksdagsledamöters möten med företag och organisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur vi kan skapa ett mer t ransparent system där beslutsfattare redovisar sina


Utskottsberedning: 2016/17:KU18

Motion 2016/17:2797 av Alexandra Völker (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2797 av Alexandra Völker (S) (pdf, 60 kB)

Framtidsreformer för Stockholmsregionen

Motion 2016/17:1642 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1642 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S) Framtidsreformer för Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av en urban tillväxtpolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2016/17:AU6 2016/17:CU14 2016/17:NU16 2016/17:SoU10 2016/17:TU4 2016/17:UbU16
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 4 avslag, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:1642 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2016/17:1642 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S) (pdf, 127 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.