Allan Widman(L)

Allan Widman (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Malmö kommun, plats 62
Titel Advokat
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865846
E-post allan.widman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Folkpartiet liberalerna

    • Vice gruppledare 2006-10-11 – 2012-09-16
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-09-21
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2005-12-09 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Vice ordförande 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Vice ordförande 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Ordförande 2015-05-19 – 2015-06-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-05-19
    • Vice ordförande 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2012-09-21 – 2014-10-07
    • Ledamot 2012-09-21 – 2012-09-21
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-10-14
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-03-04 – 2014-10-14
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-09-26
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2010-11-17 – 2012-09-25
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2012-09-26
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2012-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett balanserat och samlat luftförsvar

Interpellation 2017/18:31 av Allan Widman (L)

Interpellation 2017/18:31 Ett balanserat och samlat luftförsvar av Allan Widman (L) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Luftförsvarsutredningen 1967 (LFU 67) gjorde inför utveckling och anskaffning av JA 37 Viggen en utförlig avvägning med avseende på det dåtida luftförsvarets helhet.  Luftförsvarsutredningen

Inlämnad: 2017-10-12 Svarsdatum: 2017-10-20 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2017/18:31 av Allan Widman (L) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ett balanserat och samlat luftförsvar

Sveriges roll i Europeiska unionen

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) Sveriges roll i Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges roll i EU:s reformarbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: AU JuU KU NU SfU SoU TU UU 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 95 kB)

Liberal politik för hbt-personers rättigheter

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) Liberal politik för hbt-personers rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om uppdatering av hbt-strategin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: AU CU KrU SfU SoU UbU UU 2017/18:AU1 2017/18:JuU1 2017/18:SoU1 2017/18:UU2

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 134 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.