Amanda Palmstierna (MP)

Amanda Palmstierna (MP)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 27
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post amanda.palmstierna[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Gustav Fridolin
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Information från regeringen 23 oktober 2018 Återrapportering från Europeiska rådets möte

Trafiksäkerhetskameror i tätort

Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. MP Trafiksäkerhetskameror i tätort Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram riktlinjer som möjliggör för trafiksäkerhetskameror i tätort inklusive en modell för kostnadsfördelning och tillkännager detta


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (pdf, 76 kB)

Klimatet kan inte vänta

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. MP Klimatet kan inte vänta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett sista datum för försäljning av fossila drivmedel 2030 och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU MJU NU SkU TU UU 2018/19:FiU6 2018/19:MJU1

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 125 kB)

Receptbelägg läkemedel med miljöpåverkan

Motion 2018/19:2942 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2942 av Amanda Palmstierna m.fl. MP Receptbelägg läkemedel med miljöpåverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att väga in miljörisker bland grunderna för receptbeläggning av läkemedel och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2018/19:SoU7

Motion 2018/19:2942 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2942 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.