Amineh Kakabaveh(V)

Amineh Kakabaveh (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 170
Titel Socionom/Fil.Mag.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865546
E-post amineh.kakabaveh[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-06-18 – 2018-09-24
    • Ersättare 2008-02-16 – 2008-06-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-02-19 – 2008-06-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-02-19 – 2008-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hushållsslavar

Skriftlig fråga 2016/17:1233 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2016/17:1233 Hushållsslavar av Amineh Kakabaveh (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Många i Sverige har läst om den sexslavhandel som Daish/IS bedriver med yazidiska kvinnor. Men vid sidan av terroristernas slavhandel finns det en vardaglig ekonomi av människohandel i Asien och Afrika, som framför

Inlämnad: 2017-04-12 Svarsdatum: 2017-04-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1233 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 92 kB)

Situationen i Turkiet

Skriftlig fråga 2016/17:1224 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2016/17:1224 Situationen i Turkiet av Amineh Kakabaveh (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Situationen i Turkiet blir alltmer bisarr. President Erdoğan har drivit fram en folkomröstning om en förändring av den turkiska konstitutionen. Om konstitutionsändringen går igenom kommer Erdoğan praktiskt

Inlämnad: 2017-04-10 Svarsdatum: 2017-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1224 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 79 kB)

med anledning av skr. 2016/17:114 Strategisk exportkontroll 2016 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2016/17:3664 av Hans Linde m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3664 av Hans Linde m.fl. (V) med anledning av skr. 2016/17:114 Strategisk exportkontroll 2016 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör verka inom EU för


Utskottsberedning: 2016/17:UU9

Motion 2016/17:3664 av Hans Linde m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3664 av Hans Linde m.fl. (V) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.