Amir Adan(M)

Amir Adan (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 209
Titel Redovisningsansvarig
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865868
E-post amir.adan[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-12-03 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-10-03 – 2016-12-02
    • Ordinarie 2010-10-26 – 2016-10-02
    • Statsrådsersättare 2010-10-19 – 2010-10-25
    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2012-06-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2015-03-25 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Matchfixningens konsekvenser för idrottsrörelsen

Skriftlig fråga 2016/17:1446 av Amir Adan (M)

Fråga 2016/17:1446 Matchfixningens konsekvenser för idrottsrörelsen av Amir Adan (M) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) Uppgjorda eller manipulerade matcher, även kallat matchfixning, har ökat i Sverige de senaste åren. År 2012 kom den första polisanmälan om ett brott som kunde kopplas till en

Inlämnad: 2017-05-18 Svarsdatum: 2017-05-31 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1446 av Amir Adan (M) (pdf, 80 kB)

Fokus på kvalitet i välfärden

Skriftlig fråga 2016/17:1378 av Amir Adan (M)

Fråga 2016/17:1378 Fokus på kvalitet i välfärden av Amir Adan (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Det måste gå att ställa kvalitetskrav i sjukvård och skola för att förbättra välfärden. Men när Ilmar Reepalu presenterade sista delen i sin välfärdsutredning fanns inga konkreta förslag på kvalitetsmått. Detta

Inlämnad: 2017-05-10 Svarsdatum: 2017-05-29 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1378 av Amir Adan (M) (pdf, 76 kB)

Tandläkarbrist och snabbspår

Skriftlig fråga 2016/17:1250 av Amir Adan (M)

Fråga 2016/17:1250 Tandläkarbrist och snabbspår av Amir Adan (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Sverige har inte i tillräckligt stor utsträckning fått in utrikes födda och nyanlända på arbetsmarknaden, samtidigt som det är tandläkarbrist på många platser i Sverige. Det gäller i

Inlämnad: 2017-04-20 Svarsdatum: 2017-04-26 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1250 av Amir Adan (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.