Amne Ali (S)

Amne Ali (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1990

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-05-31

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-03-01 – 2018-05-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-01 – 2018-05-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-01 – 2018-05-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 3 maj 2018 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:KrU6 11 april 2018 Kultur och fritid för barn och unga
Frågestund 15 mars 2018 Frågestund

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.