Anders Österberg(S)

Anders Österberg (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 280
Titel Lärare
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anders.osterberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Stefan Löfven
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-09-25 – 2018-09-24
    • Ersättare 2017-07-27 – 2017-09-25
    • Statsrådsersättare 2017-05-29 – 2017-07-27
    • Statsrådsersättare 2015-10-01 – 2017-05-28
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2015-10-01 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-09-19 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kortare vårdköer

Skriftlig fråga 2017/18:287 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:287 Kortare vårdköer av Anders Österberg (S) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Under hösten har Akalla Socialdemokratiska förening haft kampanj i Akalla. Under kampanjen träffade vi otroligt många människor. Många människor uttryckte sin uppskattning kring att fler får jobb i området och

Inlämnad: 2017-11-14 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:287 av Anders Österberg (S) (pdf, 82 kB)

Terrordådet i Somalia

Skriftlig fråga 2017/18:171 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:171 Terrordådet i Somalia av Anders Österberg (S) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Nyligen skedde ett fruktansvärt terrordåd i Mogadishu i området Wadajir. Det är ett känt affärsområde med många restauranger, hotell, vårdkliniker och gatuhandel. Det är ett mycket populärt område även bland

Inlämnad: 2017-10-25 Svarsdatum: 2017-11-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:171 av Anders Österberg (S) (pdf, 75 kB)

Utvecklingen i Bangladesh

Skriftlig fråga 2017/18:170 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:170 Utvecklingen i Bangladesh av Anders Österberg (S) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Nyligen träffade jag företrädare för oppositionen i Bangladesh. De uttryckte oro över utvecklingen i landet. Sveriges Radio har också flera förtjänstfulla reportage om den politiska kontext som Bangladesh

Inlämnad: 2017-10-25 Svarsdatum: 2017-11-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:170 av Anders Österberg (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.