Anders Schröder(MP)

Anders Schröder (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 137
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anders.schroder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2016-06-28
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:FöU9 2 mars 2017 Åldersgräns för kosmetiska solarier
Debatt om förslag 2016/17:FöU6 2 mars 2017 Militära frågor

Hållbara banker med bättre kapitalkrav

Motion 2016/17:544 av Anders Schröder (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:544 av Anders Schröder (MP) Hållbara banker med bättre kapitalkrav Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett bruttosoliditetskrav och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2016/17:FiU22

Motion 2016/17:544 av Anders Schröder (MP) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:544 av Anders Schröder (MP) (pdf, 65 kB)

Informationsplikten för hivpositiva

Motion 2016/17:241 av Anders Schröder m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:241 av Anders Schröder m.fl. (MP) Informationsplikten för hivpositiva Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att slopa informationsplikten för hivpositiva och tillkännager detta för regeringen. Motivering Informationsplikten


Utskottsberedning: 2016/17:SoU7

Motion 2016/17:241 av Anders Schröder m.fl. (MP) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:241 av Anders Schröder m.fl. (MP) (pdf, 68 kB)

Avkriminalisera ideell flyktingtransport

Motion 2015/16:2799 av Anders Schröder m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:2799 av Anders Schröder m.fl. (MP) Avkriminalisera ideell flyktingtransport Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om avkriminalisering av ideell flyktingtransport och tillkännager detta för regeringen. EU:s migrationspolitik idag


Utskottsberedning: 2015/16:SfU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2799 av Anders Schröder m.fl. (MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2799 av Anders Schröder m.fl. (MP) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.