Andreas Carlson(KD)

Andreas Carlson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 291
Titel Journalist.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866754
E-post andreas.carlson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Ledamot
    • Gruppledare
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Kristdemokraterna

    • Ledamot 2015-08-27 –
    • Gruppledare 2015-06-16 –
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-01-20 – 2017-02-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2015-08-27 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-08-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2017/18:3745 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3745 av Sofia Damm m.fl. (KD) Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: FöU 2017/18:UU1 2017/18:UU8

Motion 2017/18:3745 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 78 kB) Motion 2017/18:3745 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 129 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2017/18:3742 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3742 av Sofia Damm m.fl. (KD) Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:UU2

Motion 2017/18:3742 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 71 kB) Motion 2017/18:3742 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 125 kB)

Utbyggnad av riksväg 40

Motion 2017/18:3874 av Andreas Carlson (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3874 av Andreas Carlson (KD) Utbyggnad av riksväg 40 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bygga ut riksväg 40 på sträckan mellan Jönköping och Ulricehamn för att få en sammanhängande motorväg mellan Stockholm och Göteborg, och


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3874 av Andreas Carlson (KD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3874 av Andreas Carlson (KD) (pdf, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.