Andreas Carlson (KD)

Andreas Carlson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 291
Titel Journalist.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866754
E-post andreas.carlson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare 2015-06-16 –
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-01-20 – 2017-02-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-08-27 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2015-08-27 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-08-27 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101006-140929). Ledamot kulturutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 12-14 och justitieutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-14, näringsutskottet 10-14, trafikutskottet 11-14, kulturutskottet 12-14, skatteutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14-16, finansutskottet 16- och EU-nämnden 16-. Ledamot riksdagens idrottsklubbs styrelse 11- och riksdagens valberedning 15-. Ordförande kulturutskottets utvärderings- och uppföljningsgrupp 11-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Gruppledare, Kristdemokraterna 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Thomas Carlson och barnskötaren Anne-Catrine Carlson, f. Flykt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Jönköping, slutår 06. Fristående kurser, Lunds universitet, Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping och Johannelunds teologiska högskola 07-09. Folkhögskola, Stockholm, slutår 09.
  • Anställningar

    Frilansskribent, Västgöta-Tidningar 02-06. Journalist, Västgöta-Bladet, Tidaholm och Falköpings Tidning 06-08. Pressekreterare, Alf Svenssons kontor i Europaparlamentet, Bryssel/Strasbourg 09-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsråd MUCF. Ledamot, Sexualbrottskommittén 14-16. Ledamot, insynsråd Polismyndigheten 15-. Ledamot, insynsråd Länsstyrelsen i Jönköping 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö 06-. Ledamot, barn- och utbildningsutskottet 06-08, ordförande 08-09. Ersättare, kommunstyrelsen 06-08, ledamot 08-09. Ersättare, kultur- och fritidsutskottet 06-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Sekreterare, Mullsjö AIS 04-05, informationsansvarig 08-, styrelseledamot 10-. Vice ordförande, KDU Jönköpings län 07-10, styrelseledamot 10-11. Ordförande, Kristdemokraterna i Mullsjö 08-13.
  • Bostadsort

    Mullsjö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kuba

Motion 2010/11:U308 av Caroline Szyber och Andreas Carlson (KD)

Motion till riksdagen 2010/11:U308 av Caroline Szyber och Andreas Carlson (KD) Kuba kd832 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en utvärdering av EU:s borttagna sanktioner mot Kuba. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2011/12:UU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:U308 av Caroline Szyber och Andreas Carlson (KD) (doc, 49 kB)

Ledsagning

Motion 2010/11:So553 av Andreas Carlson (KD)

Motion till riksdagen 2010/11:So553 av Andreas Carlson (KD) Ledsagning kd504 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en smidigare lösning mellan hemkommun och vistelsekommun för att få ledsagning. Motivering Många synskadade klarar


Utskottsberedning: 2010/11:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:So553 av Andreas Carlson (KD) (doc, 46 kB)

Organdonation

Motion 2010/11:So519 av Penilla Gunther och Andreas Carlson (KD)

Motion till riksdagen 2010/11:So519 av Penilla Gunther och Andreas Carlson (KD) Organdonation kd556 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att belysa tillämpningen av lagstiftning och etiska och praktiska frågeställningar kring organdonation,


Utskottsberedning: 2010/11:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:So519 av Penilla Gunther och Andreas Carlson (KD) (doc, 49 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.