Andreas Carlson (KD)

Andreas Carlson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 254
Titel Journalist.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866754
E-post andreas.carlson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare 2015-06-16 –
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-01-20 – 2017-02-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2015-08-27 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-08-27 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-08-27 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101006-140929). Ledamot kulturutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 12-14 och justitieutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-14, näringsutskottet 10-14, trafikutskottet 11-14, kulturutskottet 12-14, skatteutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14-16, finansutskottet 16- och EU-nämnden 16-. Ledamot riksdagens idrottsklubbs styrelse 11- och riksdagens valberedning 15-. Ordförande kulturutskottets utvärderings- och uppföljningsgrupp 11-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Gruppledare, Kristdemokraterna 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Thomas Carlson och barnskötaren Anne-Catrine Carlson, f. Flykt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Jönköping, slutår 06. Fristående kurser, Lunds universitet, Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping och Johannelunds teologiska högskola 07-09. Folkhögskola, Stockholm, slutår 09.
  • Anställningar

    Frilansskribent, Västgöta-Tidningar 02-06. Journalist, Västgöta-Bladet, Tidaholm och Falköpings Tidning 06-08. Pressekreterare, Alf Svenssons kontor i Europaparlamentet, Bryssel/Strasbourg 09-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsråd MUCF. Ledamot, Sexualbrottskommittén 14-16. Ledamot, insynsråd Polismyndigheten 15-. Ledamot, insynsråd Länsstyrelsen i Jönköping 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö 06-. Ledamot, barn- och utbildningsutskottet 06-08, ordförande 08-09. Ersättare, kommunstyrelsen 06-08, ledamot 08-09. Ersättare, kultur- och fritidsutskottet 06-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Sekreterare, Mullsjö AIS 04-05, informationsansvarig 08-, styrelseledamot 10-. Vice ordförande, KDU Jönköpings län 07-10, styrelseledamot 10-11. Ordförande, Kristdemokraterna i Mullsjö 08-13.
  • Bostadsort

    Mullsjö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Partimotion Motion till riksdagen 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD) med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition 1. Inledning Kristdemokraterna vill ha en ekonomisk politik som skapar förutsättningar för människor att bygga goda relationer och känna trygghet och tillit samt


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 238 kB) Motion 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 762 kB)

med anledning av skr. 2015/16:114 Strategisk exportkontroll 2015 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2015/16:3384 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3384 av Sofia Damm m.fl. (KD) med anledning av skr. 2015/16:114 Strategisk exportkontroll 2015 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen före utgången av 2016


Utskottsberedning: 2015/16:UU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3384 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3384 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 70 kB)

Lista över medlemmar i IS

Skriftlig fråga 2015/16:964 av Andreas Carlson (KD)

Fråga 2015/16:964 Lista över medlemmar i IS av Andreas Carlson (KD) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Under torsdagen den 10 mars framkom det uppgifter i massmedierna om att den brittiska nyhetsredaktionen Sky News erhållit information om inte mindre än 22 000 personer som i någon mening anslutit sig till terrororganisationen

Inlämnad: 2016-03-10 Svarsdatum: 2016-03-23 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2015/16:964 av Andreas Carlson (KD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.