Andreas Carlson(KD)

Andreas Carlson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 291
Titel Journalist.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866754
E-post andreas.carlson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare 2015-06-16 –
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-01-20 – 2017-02-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-08-27 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2015-08-27 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-08-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rekryteringen av MSB:s nye generaldirektör

Skriftlig fråga 2017/18:691 av Andreas Carlson (KD)

Fråga 2017/18:691 Rekryteringen av MSB:s nye generaldirektör av Andreas Carlson (KD) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Oväntat och av okänd anledning blev det den 31 januari känt att Dan Eliasson lämnar posten som rikspolischef och i stället blir generaldirektör för Myndigheten för samhällsskydd

Inlämnad: 2018-01-31 Svarsdatum: 2018-02-07 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:691 av Andreas Carlson (KD) (pdf, 88 kB)

Migrationsverkets benämning av kristna församlingar

Interpellation 2017/18:348 av Andreas Carlson (KD)

Interpellation 2017/18:348 Migrationsverkets benämning av kristna församlingar av Andreas Carlson (KD) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) I tidningen Dagen avslöjas den 26 januari att Migrationsverket avvisat asylansökan från en iransk familj som konverterat till kristendomen. Familjen har varit aktiv i Equmeniakyrkan

Inlämnad: 2018-01-26 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:348 av Andreas Carlson (KD) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Migrationsverkets benämning av kristna församlingar

Ökade befogenheter för tullen

Skriftlig fråga 2017/18:677 av Andreas Carlson (KD)

Fråga 2017/18:677 Ökade befogenheter för tullen av Andreas Carlson (KD) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Bara sex procent av alla stölder klaras upp. Internationella stöldligor står för närmare hälften av alla inbrott i Sverige, och att flytta ut stöldgodset ur landet är en barnlek för de organiserade

Inlämnad: 2018-01-26 Svarsdatum: 2018-02-07 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:677 av Andreas Carlson (KD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.