Andreas Norlén(M)

Andreas Norlén (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 30
Titel Jur.dr.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864800
E-post andreas.norlen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-02-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2012-02-14 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2016-12-01
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-02-12 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:136 Vissa frågor om kommersiell radio

Motion 2016/17:3687 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3687 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, KD) med anledning av prop. 2016/17:136 Vissa frågor om kommersiell radio Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur regleringen av tilldelning, innehav, överlåtelse och återkallelse


Utskottsberedning: 2016/17:KU28

Motion 2016/17:3687 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, KD) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3687 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, KD) (pdf, 73 kB)

Uppdrag till MUCF

Skriftlig fråga 2016/17:1167 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:1167 Uppdrag till MUCF av Andreas Norlén (M) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Tankesmedjan Timbros webbtidning Smedjan har genomfört en omfattande granskning av den bidragsgivning som sköts av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF), vilken redovisas i fem

Inlämnad: 2017-03-30 Svarsdatum: 2017-04-12 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1167 av Andreas Norlén (M) (pdf, 97 kB)

MUCF:s bidragsgivning

Skriftlig fråga 2016/17:1166 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:1166 MUCF:s bidragsgivning av Andreas Norlén (M) till Statsrådet Anna Ekström (S) Tankesmedjan Timbros webbtidning Smedjan har genomfört en omfattande granskning av den bidragsgivning som sköts av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF), vilken redovisas i fem artiklar på https://timbro.se/smedjan/reportage/ Artiklarna

Inlämnad: 2017-03-30 Svarsdatum: 2017-04-12 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1166 av Andreas Norlén (M) (pdf, 106 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.