Anette Åkesson(M)

Anette Åkesson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 94
Titel Civilekonom
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866318
E-post anette.akesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Effekterna av höjda skatter

Interpellation 2017/18:151 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2017/18:151 Effekterna av höjda skatter av Anette Åkesson (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Inför beslutet om nästa års budget är listan lång över de förändringar som görs inom skattepolitiken. Dock har regeringen i sin budgetproposition återigen inte redovisat konsekvenserna av sina

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-12-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2017/18:151 av Anette Åkesson (M) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Effekterna av höjda skatter

Riktade statsbidrag

Interpellation 2017/18:111 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2017/18:111 Riktade statsbidrag av Anette Åkesson (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Det finns tyvärr många exempel på när skattemedel inte används på bästa sätt. Ett av de mindre transparenta är när staten skickar pengar till kommunerna med ett tydligt uppdrag, så kallade riktade

Inlämnad: 2017-11-07 Svarsdatum: 2017-11-21 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:111 av Anette Åkesson (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Riktade statsbidrag

Likvärdig undervisningstid för alla elever

Skriftlig fråga 2017/18:226 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2017/18:226 Likvärdig undervisningstid för alla elever av Anette Åkesson (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) I skollagens timplan anges undervisningstimmar i olika ämnen i grundskolan. Tyvärr säger detta ingenting om hur mycket undervisning elever i verkligheten får i de olika ämnena. Det

Inlämnad: 2017-11-06 Svarsdatum: 2017-11-15 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:226 av Anette Åkesson (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.