Angelica Lundberg (SD)

Angelica Lundberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 327
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelica.lundberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Migration och integration

Barnsäkerhet i bil

Motion 2018/19:93 av Angelica Lundberg (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:93 av Angelica Lundberg SD Barnsäkerhet i bil Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att undersöka möjligheten att lagstifta om bakåtvänt bilåkande för små barn och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är världsledande på trafiksäkerhet

2018-10-11

Motion 2018/19:93 av Angelica Lundberg (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:93 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 74 kB)

Låsta föräldradagar vid vårdnadstvister

Motion 2018/19:92 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:92 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson båda SD Låsta föräldradagar vid vårdnadstvister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låsa föräldradagar vid vårdnadstvister och tillkännager detta för regeringen. Motivering Varje år inleds

2018-10-11

Motion 2018/19:92 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:92 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD) (pdf, 73 kB)

Skatteväxla för folkhälsan

Motion 2018/19:91 av Angelica Lundberg (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:91 av Angelica Lundberg SD Skatteväxla för folkhälsan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skatteväxla för folkhälsan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Folkhälsan i Sverige är god ur ett internationellt perspektiv men

2018-10-11

Motion 2018/19:91 av Angelica Lundberg (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:91 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.