Ann-Britt Åsebol (M)

Ann-Britt Åsebol (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 236
Titel Lärare/Skolledare/Egenföretagare.
Född år 1947
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864078
E-post ann-britt.asebol[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-09-13 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2012-04-11 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-11-22 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-03-14 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-14 och 16-. Suppleant konstitutionsutskottet 10-12, utbildningsutskottet 12-14, socialförsäkringsutskottet 12-14, justitieutskottet 14 och socialutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Nils-Rune Åsebol och egenföretagaren Anne-Marie Åsebol, f. Johansson.
  • Utbildning

    Studentexamen, Södertälje 67. Mellanstadielärarexamen, Lärarhögskolan Falun 71. Adjunktskompetens, Uppsala 78. Skolledarutbildning 82.
  • Anställningar

    Lärare, skolledare, Falu kommun och Vänersborg 71-91. Marknadsförare, Dalateatern 91-92. Lärare, Lärarhögskolan Falun 92-93. Oppositionsråd, Landstinget i Dalarna 94-01. Rektor (vd), Falu Frigymnasium 01-05. Egenföretagare 05-.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Dalarna 94-02. Oppositionsråd, Landstinget i Dalarna 94-01. Ledamot, landstingsstyrelsen, Uppsala läns landsting, Örebro läns landsting och Landstinget i Dalarna. Ledamot av ekonomiberedningen, Landstingsförbundet. Ledamot, Samverkansnämnden Uppsala-Örebro sjukvårdsregion.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot och ordförande, Näringslivet Falun-Borlänge 01-04. Ordförande, Kulturföreningen Falun Då 03-06. Ordförande, Arkivcentrum, Dalarna 06-10. Styrelseledamot och ordförande, Moderaterna i Falun 05-. Ledamot, förbundsstyrelsen Moderaterna i Dalarna 94-01 och 09-. Uppdrag på internationell nivå inom Rotary International 02-. Ledamot, kyrkofullmäktige i Falu kyrkliga samfällighet 05-. Ledamot, kyrkorådet i Falu Kristine församling 05-. Ordförande, kyrkonämnden i Falu kyrkliga samfällighet 05-. Ledamot, stiftsfullmäktige och stiftsstyrelsen i Västerås stift 09-10. Ledamot, kyrkomötet 09-.
  • Bostadsort

    Falun

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Flygförbindelse Mora-Arlanda

Interpellation 2017/18:374 av Peter Helander (C)

Interpellation 2017/18:374 Flygförbindelse MoraArlanda av Peter Helander C till Statsrådet Tomas Eneroth S Regeringen säger att man vill att hela Sverige ska leva något som man uttrycker i både skrift och tal. För oss som inte kommer från storstäder eller regioncentrum uppfattas detta som tomt prat. För Dalarnas del saknas

Inlämnad: 2018-02-09 Svarsdatum: 2018-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:374 av Peter Helander (C) (pdf, 99 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Flygförbindelse Mora-Arlanda

Mora-Siljan flygplats

Interpellation 2017/18:367 av Marie Olsson (S)

Interpellation 2017/18:367 Mora-Siljan flygplats av Marie Olsson S till Statsrådet Tomas Eneroth S Vi har äntligen en regering som på allvar vill att hela Sverige ska leva en regering som genomför reformer för både stad och land. Satsningar på infrastruktur och omlokaliseringar för statliga verksamheter ger nya möjligheter.

Inlämnad: 2018-02-07 Svarsdatum: 2018-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:367 av Marie Olsson (S) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mora-Siljan flygplats

Situationen på arbetsmarknaden för funktionsnedsatta

Interpellation 2017/18:318 av Ann-Britt Åsebol (M)

Interpellation 2017/18:318 Situationen på arbetsmarknaden för funktionsnedsatta av Ann-Britt Åsebol (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) En funktionsnedsättning ska inte begränsa möjligheterna för den som kan och vill jobba att bidra utifrån sin förmåga. I Sverige ska alla ha möjlighet att delta i samhället utifrån

Inlämnad: 2018-01-12 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:318 av Ann-Britt Åsebol (M) (pdf, 107 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.